1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Dün 178 Kişi Daha Katledildi!
Suriye’de Dün 178 Kişi Daha Katledildi!

Suriye’de Dün 178 Kişi Daha Katledildi!

Suriye’de dün (16 Aralık Pazar günü) 178 kişi daha katledildi. Ölenlerin 20’si çocuk. İşte Suriye'de dünün özeti...

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Yerel Koordinasyon Komiteleri 16.12.2012 Pazar günü Suriye genelinde 178 kişinin katledildiğini açıkladı.

Dün ölenlerin 20’si çocuk, 9’u kadın…

Katledilenlerin 60’ı Şam ve çevre semtlerinde (Yermük Kampı dâhil), 45’i Halep’te, 32’si Hama’da, 19’u Dera’da, 10’u Deyr ez-Zor’da, 7’si İdlip’te, 4’ü Humus’ta, 1’i Rakka’da katledildi.

Halep ve Şam’ın yanı sıra Hama ve İdlip’te şiddetli çatışmaların yaşandığı bildiriliyor. Özgür Suriye Ordusunun Hama bölgesini tamamen özgürleştirmek için operasyonlara çıktığı ifade ediliyor.

Daraya ''Hayalet Kent''e Döndü

Öte yandan aylardır yoğun bombardımanına maruz kalan Şam'ın Daraya mahallesi ''hayalet kent'e döndü.

Suriyeli yerel gazetecilerden Habeş Darayi, Esed rejimine bağlı güçlerin Daraya'ya roket, havan topu ve tank atışı yaptığını ve halkın bölgeyi terk ederek güvenli bölgelere kaçtığını söyledi.

Daraya'nın büyük bir bölümünün muhaliflerin elinde olduğunu söyleyen Darayi, havaalanına yakın yerlerde, keskin nişancıların açtığı ateş nedeniyle kimsenin kalmadığını, savaş uçaklarının bombalaması sonucu yüzlerce evin yıkıldığını, diğerlerinin de kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Daraya çevresinin Esed güçleri tarafından kuşatıldığını, iç kesimlerin ise tamamıyla silahlı muhaliflerin elinde olduğunu belirten Darayi, çatışmalar nedeniyle halkın temel gıda malzemelerine ulaşmakta zorluk çektiğini, birkaç günden beri ekmek bulamadıklarını bildirdi.

Savaş uçaklarının Daraya'da ''fosfor'' bombası kullandığını ileri süren Darayi, Esed rejimin yanında yer alan Halk Cephesine bağlı birliklerden 230 askerin, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) saflarına katıldığını belirtti. Darayi, Şam'ın güneyinde yer alan Yermuk kampı, Hacer Esved, Tadamun, Akraba ve Kadem bölgelerinin gün boyunca yoğun bombardımana maruz kaldığını söyledi.

Öte yandan Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Şam'ın Zahra bölgesinde ÖSO birliklerinin istihbarat şubesine saldırdığını ve Haresta'da iki ordu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını aktardı.

Halep, Deyr-uz Zor, Humus ve Hama'da rejime bağlı güçlerle muhalifler arasındaki çatışmaların devam ettiği bilgisini veren SRGC, Şam'ın Yermuk bölgesinde ÖSO birliklerinin rejim yanlısı Ahmed Cibril'e ait birliklerden çok sayıda araç ve mühimmat ele geçirdiğini ve bölgenin kontrolünü sağladığını kaydetti.

SRGC, ülke genelinde 102 bölgede saldırılar düzenlendiğini, 27 bölgenin savaş uçaklarınca bombalandığını, 4 bölgeye ''varil bombası'' atıldığını, 3 bölgenin ise ''misket bombası'' ile hedef alındığını iddia etti. 

 

HABERE YORUM KAT