1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Dün 112 Kardeşimiz Katledildi (VİDEO)
Suriye’de Dün 112 Kardeşimiz Katledildi (VİDEO)

Suriye’de Dün 112 Kardeşimiz Katledildi (VİDEO)

Esed'e bağlı birliklerin muhaliflere yönelik ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırılarda dün 112 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü, Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin kara ve havadan yönetim karşıtlarına yönelik düzenlediği operasyonlarda Şam'ın banliyölerinde 38, Haseke ve Halep'te 18'er, İdlib'te 14, Humus'ta 10, Dera'da 8, Rakka'da 4, Deyru'z Zor ve Kuneytra kentinde birer olmak üzere 112 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada rejim güçlerinin Şam'ın Kabun, Tadamun, Cobar, Doğu Guta, Yermuk ve Dareya bölgelerine top, havan topu ve roketlerle saldırması sonucunda onlarca evin yıkıldığını, bazı evlerin ise yandığını kaydeden Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), söz konusu bölgelerden dumanların yükseldiğini ve halkın güvenlik nedeniyle bölgeleri terk etmeye başladığını aktardı.

Esed güçlerinin ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta muhaliflerin yoğun olarak bulunduğunu Halidiye, Bab-ı Amr ile İnşa'at bölgelerine hava ve karadan operasyonlar düzenlemesi sonucunda çok sayıda yerleşim yerinde büyük hasar meydana geldiğini belirten LCC, operasyonlar nedeniyle halkın bazı temel gıda maddelerine ulaşmakta zorluk yaşadığını kaydetti.

Halep'in birçok bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığına değinen LCC, Kuveyris ile Neyra askeri havaalanlarının çevresinde silahlı muhaliflerle Esed güçleri arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığını, ÖSO'nun iki hava üssüne saldırı gerçekleştirdiğini bildirdi.

LCC, Dera, İdlib, Hama ve Deyru'z Zor kentinde de iki ordu arasında çatışmaların çıktığını ve rejimin kentlerde yönetim karşıtlarının bulunduğu bölgelere savaş uçaklarıyla saldırdığını belirtti. 

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini, araçlarını imha edip silahlarına el koyduğunu açıkladı.

Dünkü saldırılarda yine çocuk ve kadınlar hedef alındı:

İnsani Yardımların Dağıtıldığı Kasaba Hedef Alındı

Esed rejimine bağlı savaş uçakları Cilvegözü Sınır Kapısı'na 8 kilometre uzaklıkta olan ve yardımların dağıtıldığı Sarmada kasabasını bombaladı.

Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının Türkiye sınırına yaklaşık 8 kilometre uzaklıktaki Sarmada kasabasını bombaladığı, bombardımanda yaralananların olduğu belirtildi.

Hava saldırısı nedeniyle Cilvegözü Sınır Kapısındaki geçişler, güvenlik gerekçesiyle geçici olarak durduruldu. Sınır kapısının Türkiye bölümünde Suriye'ye geçmek üzere bekleyen araç kuyruğunun yaklaşık 4 kilometreyi bulduğu gözlendi.

Yardımların dağıtıldığı yer

Sınır kapısında ülkesine geçmek için bekleyen Suriyelilerden Yusef Hataba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed güçlerinin Sarmada'yı vurduğunu belirterek, "Orası halkın bulunduğu bir yer. Sarmada, insani yardımların getirildiği ve dağıtıldığı yer. Ölülerin olmasından endişe ediyoruz" dedi.

Cuma Kasım ise söz konusu bölgede çadır kentin de bulunduğunu ifade ederek "Yakınlarımızla görüştük. Herkes korku içinde. Topraklarımıza gitmek için bekliyoruz" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT