1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Dört Bölgede Ateşkes
Suriye'de Dört Bölgede Ateşkes

Suriye'de Dört Bölgede Ateşkes

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi, İdlib'in Fua ve Kefreyya köyleriyle başkent Şam'ın Zebadani ve Madaya kasabalarında ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

A+A-

Rejime bağlı güçler, temmuz ayında Zebadani ve Madaya'ya büyük bir saldırı başlatmıştı. Nusra Cephesi'nin de aralarında olduğu gruplar ise İdlib'in Fua ve Kefreyya çevresini kuşatma altında tutuyordu.

Al Jazeera’nin ulaştığı anlaşma tasarısına göre, Şam’ın kırsalında direnişçilerin denetimindeki Zebadani ve Madaya bölgesi ile İdlib’in rejim yanlısı Şii yoğunluklu Fua ve Kefreyya bölgelerinde silahlı gruplar ateşini kesecek. Ardından söz konusu üç bölge ile İdlib kentinde, 6 aylığına geçerli olmak üzere barış anlaşması yürürlüğe girecek.

Anlaşmadaki diğer maddelere göre, rejim ve Hizbullah, Zebedani ve Madaya'daki silahlı direnişçiler, aileleri ve çıkmak isteyen tüm sivillerin İdlib’e tahliye edilmesine izin verecek. Direnişçiler de Şii Fua ve Kefreyya bölgelerinden çocuk, kadın, yaşlı ve yaralı olmak üzere 10 bin kişinin çıkışına izin verecek.

Rejim ayrıca, 326 tutuklu kadın ve 125 tutuklu çocuğu serbest bırakacak.

Anlaşmanın garantörü BM olacak.

suriye_son_durum_reuters.jpg

Kaynak: AFP, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT