1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Direnişçiler Cerablus İçin Operasyon Hazırlığında
Suriye'de Direnişçiler Cerablus İçin Operasyon Hazırlığında

Suriye'de Direnişçiler Cerablus İçin Operasyon Hazırlığında

Suriye’de direnişçilerin, Halep'in kuzeydoğusunda yer alan, IŞİD'in kontrolündeki Cerablus için operasyon hazırlığına başladığı belirtiliyor.

A+A-

Suriye’de direnişçilerin, IŞİD'in kontrolünde yer alan, Halep'in Cerablus ilçesini almak için operasyon hazırlığında olduğu bildirildi.

Bölgedeki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, direnişçiler, Halep'in kuzeyinde oluşturulmak istenen “güvenli bölge”deki Azez, Mari üçgeninde yer alan Cerablus'a operasyon hazırlığında.

Kaynaklar, ABD destekli “Suriye Arap Koalisyonu” (SAK) ile PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin, Halep'in Menbiç ilçesini iki hafta önce IŞİD'den almasının ardından söz konusu operasyonun öne alındığını söyledi.

Direnişçilerin Azez’in doğusundaki Çobanbey beldesini IŞİD'den almasının ardından örgütün, Cerablus'taki üst düzey komutanlarını ilçeden çektiğini ileten kaynaklar, saha komutanlarının da aralarında bulunduğu kişilerin el-Bab ilçesine gittiğini ifade etti.

“Haseke'deki Çatışmalar Muhaliflerin İşine Yaradı”

AA muhabirine konuşan SAK komutanlarından Ebu Reşit, Haseke'de PYD ile rejim güçleri arasında çıkan çatışmaların, direnişçilerin yararına olacağını belirterek, bu çatışmalar sebebiyle PYD'nin Ayn el-Arab (Kobani) ve Fırat'ın batısına geçen bazı kuvvetlerini Haseke'ye yönlendirdiğini söyledi.

“Haseke'de rejim ile PYD güçleri arasındaki çatışmalar muhaliflerin işine yaradı.” diyen Ebu Reşit, bu durumun direnişçilerin, Cerablus'u IŞİD'den almak için değerlendirmesi gereken iyi bir fırsat olduğunu belirtti.

“PYD’nin IŞİD’den Farkı Yok”

Ebu Reşit ayrıca PYD ile ortak hareket etmekten duydukları rahatsızlığı da dile getirerek, “IŞİD bizi zorla PYD ile müttefik hâle getirdi. PYD'nin de IŞİD'den bir farkı yok, onu da biliyoruz ama topraklarımızı IŞİD'den almak için şimdi onlarla ittifak hâlindeyiz. PYD'nin birçok insan hakları ihlalleri var. IŞİD'den ele geçirdiği yerlerin halkını göçe zorluyor. Bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalışıyor. Biz de her şeyi zamana bıraktık.” dedi.

“ABD, Rejim Uçaklarının Bölgeye Girişine İzin Vermiyor”

Haseke'deki yerel medya aktivistlerinden Razan Reşo da Haseke kentinin farklı bölgelerinde rejim güçleriyle PYD arasında çatışmaların devam ettiğini belirtti.

Halkın çatışma bölgelerinden kaçarak “güvenli” gördüğü Kamışlı ilçesiyle Derbesiye ve Amude beldelerine gittiğini söyleyen Reşo, PYD'nin kenti Esed güçlerinden almak için çevredeki güçlerini Haseke'de topladığını vurguladı.

Haseke'de, elektrik ve suyun kesik olduğunu ifade eden Reşo, “ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçakları, rejim uçaklarının Haseke semalarında uçmasına izin vermiyor. Gün boyu koalisyon uçakları kent üzerinde dolaşıyor.” diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT