1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Direniş ve Sanat
Suriyede Direniş ve Sanat

Suriye'de Direniş ve Sanat

Suriyeli devrimciler 'Suriye'nin alaycı kuşu' Kaşuş'un 'Yallah Erhal Ya Beşşar' parçası ile Suriye'de ki durumu özetleyen sanatsal bir video çektiler .

A+A-

Haber: Efadil Fırat / Timetürk

Suriyeli muhalifler bir yandan tüm ülke çapında gösterilerine devam ederlerken bir yandan Hür Ordu ile Baas ordusu ve Şebbiha çetelerinin saldırılarına karşı koymaya çalışıyorlar.

Suriyeli muhalifler öte taraftan ise yaşadıklarını sanatsal çalışmalarla dünya kamuoyuna duyurmaya çalışıyorlar. Bu zamana kadar çeşitli çalışmalar yapan muhalifler “Sıkıyönetim” filmindeki bir sahneyi anımsatan yeni bir çalışmaya imza attılar.

Oldukça başarılı çalışmada “Suriye Devriminin Alaycı Kuşu” Hamalı şehit İbrahim Kaşuş’un “Yalla İrhal Ya Beşşar” şarkısı kullanılmış.

“Allahu Ekber” feryadıyla katil çetenin tanklarının, bombalarının, tüfeklerinin üzerine yürüyen bu halk hiç tartışmasız kendini özgürleştirmiş bir halktır. Kendi kaderini eline almış ve tarihe büyük bir özgürlük destanı armağan etmiştir.

Tutsaklık zincirlerini büyük bedeller ödeyerek paramparça eden özgür Suriye halkına bir kere daha selam olsun!
Allah’ım senden gayrı yardımcımız yok!

İşte Suriyeli direnişçiler de Kaşuş'un sembol şarkısıyla çektikleri video ;

İbrahim Kaşuş kimdir?

İbrahim Kaşuş, gösterilerde kitlelere o şarkıları söyletmekte, böylelikle gösterilerdeki coşkunun artmasına ve taleplerin daha gür bir şekilde ifade edilmesine öncülük yapmaktadır. Kaşuş’un Esed, kardeşi Mahir ve Baas iktidarı aleyhindeki şarkıları ülke çapındaki tüm gösterilere yayılmış ve slogan şeklinde söyleniyordu. Mısır, Tunus, Suriye için Türkiye’de yapılan eylemlerde de şahit olduğumuz gibi Arapların, halk şarkıları şeklinde topluca attıkları slogan geleneğine de denk düşen Kaşuş’un şarkıları, etkileyici sesiyle birlikte tüm protestocuları motive edici bir işlev de görüyordu. Hayranları “Suriye Devriminin Alaycı Kuşu” diyorlardı Kaşuş için. Ve Kaşuş'un bu etkisini kırmak için Esed askerleri boğazını keserek şehit etti Kaşuş'u ve ondan sonra söylediği tüm şarkılar Suriye direnişinin sembolü oldu.

HABERE YORUM KAT