1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Suriye'de Dengeler Rejim Aleyhinde Gelişmeye Başladı”
“Suriye'de Dengeler Rejim Aleyhinde Gelişmeye Başladı”

“Suriye'de Dengeler Rejim Aleyhinde Gelişmeye Başladı”

Suriye'de Esed ve Rusya’ya ait uçakların saldırılarının durdurulması çağrısında bulunan SMDK Başkanı Hoca, “Dost ülkelerden isteğimiz ya güvenli alanı açsınlar ya da ÖSO'nun bunu yapmasını sağlasınlar.” dedi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Suriye Toplantıları kapsamında Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelen ülkeleri ve “dost ülkeler”i Suriye Beşşar Esed ve Rusya’ya ait uçakların saldırılarının durdurulması için çalışmaya çağırdı.

AA muhabirine konuşan Hoca, “Eğer bu ülkeler güvenli bölgelere yönelik hava saldırılarını durdurabilirlerse tamam ancak eğer yapamazlarsa bu bölgelerde ve muhaliflerin elinde olmayan bölgelerde Suriyeliler için güvenli alanlar açılması gerekir. Güvenli bölge de muhaliflere uçak savar yardımı yapılmasıyla sağlanır.” dedi.

Hoca, rejim güçlerinin en başından beri hava saldırıları düzenlediğinin artık herkes tarafından bilindiğini ve bu durumun kaosu körüklediğini, ayrıca rejimin roketler ve varil bombalarıyla kendi kontrol alanı dışındaki bölgelerde savaşın fitilini ateşlediğini ifade etti.

İstikrarlı bir bölgenin açılması için uçakların sivilleri vurmasının engellenmesi gerektiğini vurgulayan Hoca, “Formül çok açık. Dost ve kardeş ülkelerden isteğimiz ya güvenli alanı açsınlar ya da Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) bunu yapmasını sağlasınlar.” diye konuştu.

“İran ve Rusya İşgaliyle Karşı Karşıyayız”

Suriye’ye giren Rusya kuvvetlerini, “işgal gücü” olarak kabul ettiklerini kaydeden Hoca, “Bizim onlarla mücadele etmeye ve işgale karşı Suriye topraklarındaki askerî gruplarla ulusal kurtuluş hareketine dönüşmeye hakkımız var. İran ve Rusya işgaliyle karşı karşıyayız.” dedi.

2012'den sonra Esed rejiminin çöküşünün, İranlıları askerî güçle sahada bulunmaya sevk ettiğini ifade eden Hoca, “Ne var ki iki sene boyunca Esed rejiminin çöküşü hızlandı. Bölgesel bir güç olan İranlılar, onu ayakta tutamadı. Rusya ise İran işgalini tamamlayan bir güç olarak geldi.” dedi.

Hoca, geçen hafta düzenlenen Viyana toplantılarıyla ilgili olarak ise “Suriyeliler toplantıya katılmadı. Toplantıya katılan taraflar, Suriye krizini önemseyen ülkelerdi. Ancak, bizim için önemli olan bu ülkelerin toplantıdan, Suriye halkına yönelik saldırıların durdurulmasını sağlayacak ve geçiş sürecine hazırlık olacak neticelerle ayrılmasıydı.” ifadelerini kullandı.

“Suriye'de Dengeler Rejim Aleyhinde Gelişmeye Başladı”

“Suriye halkına kardeş ve dost ülkeler”den destek geldiğini ve bunun önümüzdeki aşamada daha da artacağını dile getiren Hoca şunları kaydetti:

“Rusya'nın müdahalesinden sonra Suriye'de dengeler rejimin aleyhinde gelişmeye başladı. Rusya'nın hava desteğinin ardından Esed güçleri bölgeye karadan giriyor. Yalnız muhaliflerin elinde anti tank füzelerinin bulunmasından dolayı rejim bir iki gün içerisinde orayı tekrar kaybediyor. Son zamanlarda rejime ait 70 tane tank imha edildi. Önümüzdeki günlerde güvenli bir ortam sağlayabilmemiz için bu tip füzelere daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.” dedi.

“Suriyeliler AK Parti’nin Zaferinden Memnuniyet Duydular”

Türkiye'deki 1 Kasım’da yapılan seçimin Suriye üzerindeki etkisine ilişkin Hoca, “Resmî olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin önemli bir ölçüde zafer kazanması sadece Türkiye için değil bütün bölgeye istikrar sağlayacaktır. Suriyeliler seçim sonucundan dolayı rahatlık hissedip, memnuniyet duydular.” ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT