1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Cumartesi Günü 85 Kardeşimiz Şehid Oldu
Suriye’de Cumartesi Günü 85 Kardeşimiz Şehid Oldu

Suriye’de Cumartesi Günü 85 Kardeşimiz Şehid Oldu

Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği saldırılarda 85 kardeşimiz şehid oldu.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye'de Esed güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği saldırılarda 85 kişinin şehid olduğunu bildirdi.

SNHR, Esed güçlerinin roket, havan topu ve hava destekli gerçekleştirdiği saldırılarda Şam'ın banliyölerinde 36, Deyru'z Zor'da 15, Halep'te 9, İdlib'de 7, Rakka ve Humus'ta 5'er, Dera'da 3, Kuneytra kentinde 2, Hama, Haseke ve Lazkiye'de birer olmak üzere toplam 85 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Direnişçiler, Şam'da 68. Tugay ile 137. Birliğin, Dera'da ise 113. Tugay'ın denetimini sağladı

Direnişçiler ayrıca, Şam'ın Han Şeyh bölgesindeki 137. Birliğin denetimini sağladığı ve çatışmalar sırasında çok sayıda askeri esir aldığını belirten Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), direnişçilerin Şam'ın Deruşa mıntıkasındaki 68. Tugay'ın kontrolünü ele geçirdiğini, tugayda çok sayıda zırhlı araçla askeri mühimmata el koyduğunu bildirdi.

Deyru'z Zor kentindeki 113. Tugay'ın da direnişçilerce ele geçirildiğini duyuran SRGC, ÖSO'nun sözkonusu tugayda 4 zırhlı aracı sağlam olarak ele geçirdiğini belirtti.

Direnişçilerin Hama kentinde 23 araçlık askeri konvoya operasyon düzenlediğini kaydeden SRGC, operasyonda rejime bağlı çok sayıda Şebbiha milisinin öldürüldüğünü ifade etti.

SRGC, Humus'ta da Halidiye mahallesine Esed güçlerinin yoğun saldırılar düzenlemesi sonucunda yerleşim yerine düşen roket ve havan topu mermilerinin büyük hasara yol açtığı, yıkılan bazı evlerin enkazından ölü ve yaralıların çıkarıldığını aktardı.

Rakka'nın Tabka ilçesindeki Tabka askeri üssü yakınında şiddetli çatışmaların meydana geldiğini belirten SRGC, Uluslararası Halep Havaalanı ile Neyrab askeri üssünün çevresinin direnişçilerce kuşatıldığını, Esed güçlerinin iki havaalanının çevresindeki yerleşim yerlerini bombaladığını kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT