"Suriye'de Çocuklar Taze Meyve ve Sebzenin Tadını Unuttu"

09.03.2016 15:27
"Suriye'de Çocuklar Taze Meyve ve Sebzenin Tadını Unuttu"
Suriye'de kuşatma altındaki kentlerde özellikle çocukların temel ihtiyaç maddelerine ulaşamadığı bildirildi.

Çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten “Save the Children” (Çocukları Koruyun) adlı kuruluşun yayımladığı rapora göre, abluka altındaki kentlerde yaşayan 250 bin çocuk gıda ve ilaç gibi hayatî maddelere ya kısıtlı ulaşabiliyor ya da hiç ulaşamıyor.

Kuruluşun Suriye'den sorumlu Müdürü Sonia Khush, “Kuşatma Altında Çocukluk” başlıklı raporla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Suriye'deki çocuklar, geleceğe dair hayallerini, umutlarını, beklentilerini kaybetti.” ifadesini kullandı.

Ebeveynlerin ve çocukların hayatlarının savaşan güçlerle çevrili olduğunu belirten Khush, doktor ve ilaca erişimde ciddi sorunların yaşandığını söyledi.

Khush, hükûmet ve savaşan diğer güçlerin taze meyve ve sebzelere erişimi engellediği için çocukların meyvelerle sebzelerin tadını unuttuğunu kaydetti.

Merkezi Londra'da bulunan kuruluşun hazırladığı raporda, Birleşmiş Milletler'in (BM) 2015'te yaptığı gıda yardımlarının sadece yüzde 1'inin ulaştırılabildiği kuşatma altındaki kentlere, insanî yardım vakıflarının girişinin neredeyse hiç olmadığı kaydedildi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim