1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Çatışmalar: 121 Kardeşimiz Katledildi!
Suriye’de Çatışmalar: 121 Kardeşimiz Katledildi!

Suriye’de Çatışmalar: 121 Kardeşimiz Katledildi!

Suriye’de Esed güçleri katliamlarını sürdürürken direnişçiler de Halep’in batı yakasının kontrolünü ele geçirdi.

24 Temmuz 2013 Çarşamba 15:15A+A-

HAKSÖZ-HABER

Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), Suriye’de dün Esed güçlerinin saldırıları sonucu 121 kişinin katledildiğini duyurdu. LCC’nin verdiği bilgiye göre ölenlerin 10’u kadın, 9’u çocuk ve 3’ü işkence altında can verdi.

Verilen bilgilere göre 32 kişi Dera’da, 29 kişi İdlib’de, 24 kişi Şam ve kırsalında, 13 kişi Humus’ta, 11 kişi Halep’te, 5 kişi Rakka’da, 5 kişi Hama’da ve 2 kişi Deyruz-Zor’da katledildi.

Halep’in Batısı da Muhaliflerin Eline Geçti

Son haftalarda güç dengesinin Esed ordusundan yana değiştiği Suriye'de muhalifler, Halep'in Han el-Assal bölgesinin kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

Esed güçlerinin bölgedeki son kalesinin de alındığını söyleyen muhalifler, böylece kentin batısının tamamen denetiminlerine geçtiğini iddia etti. Muhalifler tarafından yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'nun Esed güçleri, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah militanlarına karşı bölgede kesin bir zafer kazandığı belirtildi. Açıklamada, "Halep'in batısındaki giriş noktasını özgürleştirmeyi başardık" denildi. Açıklamada ayrıca, "Han el-Assal'ın tamamen özgürlüğüne kavuştuğunu söyleyebiliriz, böylece batı bölgesinin tüm kontrolü elimize geçmiş oldu" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise muhaliflerin ayrıca pazartesi günü Halep'in güneydoğusundaki Übeyda ve Hacire köylerinde de kontrolü ele geçirdiğini bildirdi.

80 TUTUKLU MUHALİF KURTARILDI

Bu arada Halep'in merkezinde bir hapishanede tutulan 80 muhalif, Suriye Kızılhaçı aracılığıyla Esad güçleri ile yapılan anlaşma çerçevesinde serbest bırakıldı. Anlaşmaya göre hükümet güçlerinin kontrolü altındaki bir bölgeyi ablukaya alan Ahraruş-Şam grubu, esirlerin serbest bırakılması karşılığında rejim askerlerine gıda sevkiyatı yapılmasına izin verecek. Anlaşma, rejim güçleri ile muhalifler arasında nadir görülen iyi niyet jestlerinden biri olarak görülüyor.

 

HABERE YORUM KAT