1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Bugünkü Cuma'da Yine Kan Aktı
Suriyede Bugünkü Cumada Yine Kan Aktı

Suriye'de Bugünkü Cuma'da Yine Kan Aktı

Suriye'de Bu Cuma'ya “Muhalefetin Birliği Cuması” adı verildi. Bugün yine birçok şehirde halk sokaklara döküldü.

23 Eylül 2011 Cuma 14:36A+A-

Yönetim karşıtı gösterilerin altı aydır devam ettiği Suriye'de, bugünkü gösterilerde 5 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

El Cezire Televizyonu'nun Yerel Koordinasyon Komiteleri'ne dayandırdığı habere göre, başkent Şam'ın Zabadani bölgesi ve Humus kentinde 4, Albukemal kentinde ise 1 kişinin güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Bu arada, bugüne "Muhalefetin Birliği Cuması" adını veren muhalifler, Dera, İdlib, Kamışlı ve Deyr Ez Zor'da yönetim karşıtı gösterilerinin olduğunu kaydetti.

Bir başka haber kaynağına göre ise bugünkü gösterilerde şu ana kadar ölenlerin sayısı 10’u buldu. Humus, Hama, Şam, İdlib ve diğer şehirlerde Suriye ordusunun ve özel güvenlik birimi Şebbihaların saldırıları da devam ediyor.

Bu arada, Suriye ordusunda firarlar sürüyor. Bu hafta Suriye ordusundan yüzlerce askerin firar ettiği belirtildi. Firar eden askerler ile ordu arasında çatışmaların yaşandığı iddia ediliyor.

cevdet-said.jpg

Öte yandan, Suriyeli ünlü düşünür Cevdet Said Suriye halkından barışçıl gösterilerini sürdürmeleri çağrısında bulundu.

80 yaşındaki Müslüman düşünür Said, Suriye rejiminin tüm kışkırtmalarına rağmen silahlı çatışmaya girilmemesi gerektiğini açıkladı.

Suriye rejiminin gençleri kışkırtmak için aylardır birçok yola başvurduğunu belirten Cevdet Said, bugüne değin şehid olanların kanının yerde kalmaycağını söyledi. 

HABERE YORUM KAT