1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Bugün de Kan Aktı
Suriyede Bugün de Kan Aktı

Suriye'de Bugün de Kan Aktı

Suriye’de dün yaşanan katliamdan sonra bugünkü cenaze törenlerinde de kan aktı. Şu ana kadar 19 kişinin öldürüldüğü haberi ulaştı.

23 Nisan 2011 Cumartesi 16:25A+A-

Suriye'deki gösterilerde dün ölenlerin bugünkü cenaze törenleri de kana bulandı, şu ana kadar en az 19 ölü var. Yüz binlerce kişinin katıldığı cenaze törenleri gerçek mermi kullanılarak dağıtılmak isteniyor.

Dün Suriye'nin birçok şehrinde Cuma namazı sonrası yapılan gösterilerde onlarca kişi katledilmişti. İnsan hakları örgütleri 100'den fazla kişinin öldüğünü duyururken bağımsız kaynaklar toplamda 112 kişinin öldürüldüğünü belirtiyorlar.

Dünkü katliamda öldürülenlerin cenaze merasimlerinde müdahale edildiği haberleri geliyor. Şu ana kadar 19 kişinin öldürüldüğü haberleri ulaştı.

Suriye güvenlik güçleri, ülkenin güneyindeki İzraa'da düzenlenen cenaze törenine katılmak üzere kasabaya gelmekte olanlara ateş açtı. Görgü tanıkları güvenlik güçlerinin, cenaze törenine katılımı engellemek amacıyla kalabalığa ateş açtığını belirtti. Der'a kentinden bir görgü tanığı Reuters'a yaptığı açıklamada, "Şehitlerin cenazesi için İzraa'ya yaklaşırken, üzerimize şiddetli biçimde ateş açıldı" dedi. Olayda ölenlerin olduğu belirtildi.

El Cezire, sabah saatlerinde, Der'a kentinden ve komşu kasabalardan yaklaşık 150 otobüsün cenaze törenlerine katılmak amacıyla İzraa bölgesine doğru harekete geçtiğini duyurmuştu. Yerel kaynaklar cenaze törenlerinin Esed rejimine karşı büyük bir gösteri olacağının altını çiziyordu.

Şam'daki cenaze töreninde de ölenlerin olduğu ifade ediliyor. Şam'ın Berzah bölgesinde gerçekleştirilen cenaze törenlerine polis müdahale etti. Bölgedeki camilerden doktorlara seslenilerek yaralılara yardım edilmesi çağrısında bulunuldu. Görgü tanıkları ölü sayısının artabileceğinden endişeli.

HABERE YORUM KAT