1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Baas Katliamı Devam Ediyor
Suriye’de Baas Katliamı Devam Ediyor

Suriye’de Baas Katliamı Devam Ediyor

Suriye'de Esed güçlerinin ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda 95 kişi hayatını kaybetti.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Esed güçleri ülke genelinde muhaliflere yönelik ağır silahlarla operasyonlar düzenlemeye devam ediyor. Dünkü saldırılarda 95 kardeşimiz katledildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komiteleri ölenlerin 8’inin kadın, 7’sinin çocuk olduğunu açıkladı.

Rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan başlattığı operasyonlarda başkent Şam'ın banliyölerinde 22, Halep’te 17, Humus'ta 13, Dera kentinde 13, Hama'da 10, İdlib'te 10, Banyas’ta 4, Haseke’de 2, Deyru'z Zor ve Kuneytra kentinde birer olmak üzere 95 kişi katledildi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve diğer direniş gruplarına bağlı birliklerin Halep'in Han Asel bölgesinin yüzde 90'ından fazlasının denetimini sağladığına ve bölgede iki ordu arasında çatışmaların devam ettiğine değinen Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), silahlı muhaliflerin Minniğ ile Kuveyris askeri havaalanlarına ağır silahlarla saldırdığını aktardı.

muhaliflerin Humus'un Sahine beldesinde çok önemli bir askeri noktanın kontrolünü sağladığına işaret eden SRGC, rejim güçlerinin beldeyi havadan bombardımana tabi tuttuğunu vurguladı.

Esed güçlerinin Humus'ta muhaliflerin yoğun olarak yaşadığı yerleri havan topu, roket ve tanklarla vurduğunu aktaran SRGC, kentin Halidiye bölgesinin hükümet güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kaldığını dile getirdi.

Başkent Şam'ın Duma, Kabun, Zemelka, Berze, Tadamun banliyölerinin hava ve kara saldırılarına maruz kaldığını ifade eden SRGC, kentin Haresta, Dareya, Yermuk ve Cobar banliyölerinde de iki ordu birlikleri arasında yoğun sokak çatışmalarının yaşandığını kaydetti.

SRGC, Deyru'z Zor askeri havaalanı çevresinde muhaliflerle ile Esed güçleri arasında yoğun çatışmaların yaşandığını ve silahlı muhaliflerin havaalanının çevresini kuşattığını ifade etti.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini belirtti.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT