1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de 64 Bin Kişi Hayatını Kaybetti
Suriyede 64 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

Suriye'de 64 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

SRCC'nin verdiği rapora göre 2011 Mart'ından beri Suriye 4 binden fazlası çocuk 64 bin kişi hayatını kaybetti.

A+A-

Suriye'den göç etmek zorunda kalan bir grup akademisyenin kurduğu ve merkezi Londra'da bulunan Stratejik Araştırma ve İletişim Merkezi (SRCC), 2011 Mart'ından bu yana süren olaylarda 64 bin 207 Suriyeli'nin hayatını kaybettiğini bildirdi. Kuruluşun istatistiklerine göre bin 446 sivil barışçıl gösteriler sırasında ya da işkence sebebiyle hayatını kaybederken, olaylarda, Esed güçlerine bağlı da 6 bin 870 asker öldü.

-4 binden fazla çocuk katledildi-

SRCC'den yapılan yazılı açıklamada ölenlerin 4 bin 303'ünün çocuk, 3 bin 538'inin ise kadın olduğu kaydedildi. Esed güçlerinin muhaliflere yönelik şiddeti sebebiyle yaklaşık 140 bin kişinin ''protesto gösterilerine katılmak'' suçlamasıyla tutuklandığını, 60 bin kişinin ise kaybolduğunu belirten SRCC, 137 bin Suriyeli'nin ise olaylarda ağır yaralandığına dikkati çekti.

-Sığınmacı sayısı 684 bini geçti-

Yapılan açıklamada, Türkiye'de 162 bin 329, Lübnan'da 223 bin 231, Ürdün'de 204 bin 303, Irak'ta 77 bin 415 ve Mısır'da 14 bin 156 olmak üzere 684 bin 68 Suriyeli'nin katliam ve tecavüz korkusu, gıda ve barınma sıkıntısı gibi sebeplerden dolayı ülke dışına sığındığı vurgulandı. 

AA'nın haberine göre, Suriye Ulusal Konseyi Üyesi ve el-Barada TV yöneticisi Munacid Usame'nin direktörlüğünü yaptığı ve çok sayıda Suriyeli akademisyenin çalıştığı SRCC'nin elinde, 2011 Martında başlayan gösterilerde Suriye güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımı nedeniyle meydana gelen ölümlere ilişkin çok sayıda kamera kaydı ve fotoğraf da yer alıyor.

SRCC, söz konusu sayıların ancak ulaşılabilen ve belgelenen veriler olduğunu, belgelenemeyenlerle beraber ölüm ve kayıpların çok daha fazla olabileceğine dikkati çekiyor. SRCC'nin yanısıra, Suriye Devrim Şehitleri Veritabanı (SRMD), Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR), Hak İhlalleri Dokümantasyon Merkezi (VDC) gibi sivil toplum kuruluşları da ülkede yaşanan ölüm ve kayıplarla ilgili istatistik çalışması yapıyor. 

HABERE YORUM KAT