1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de 6 Gösterici Daha Katledildi
Suriyede 6 Gösterici Daha Katledildi

Suriye'de 6 Gösterici Daha Katledildi

Suriye'de Cuma namazları sonrasında düzenlenen dünkü gösteriler sırasında ateş açılması sonucu 6 gösterici daha katledildi.

14 Mayıs 2011 Cumartesi 10:22A+A-

Suriye güvenlik güçlerinin yapılan gösterilerde açtığı ateşte en az 6 kişinin öldüğü bildirildi. Önde gelen bir eylemci Associated Press'e yaptığı açıklamada, Humus'ta 3, Şam'da 2 ve Der'a yakınlarındaki bir köyde bir kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Humus'tan adının açıklanmasını istemeyen eylemci, binlerce göstericiye ateş açanların, siyah giyimli güvenlik güçleriyle "şebbiha" olarak bilinen rejim yanlısı silahlı kuvvetler mensupları olduğunu belirtti.

Eylemci, rejim güçlerinin önce havaya ateş açtığını, protestocular gösterileri sürdürmeye devam edince de doğrudan kalabalığın üzerine ateş ettiklerini anlattı.

Şam'da ise güvenlik kuvvetlerinin Zehra mahallesinde göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz attığı, Muhacirin semtinde de göstericileri dağıtmak için cop kullandıkları bildirildi.

Suriye'nin çeşitli yerlerindeki vatandaşlar, askerlerin camileri işgal ettiklerini ve insanların evden çıkmasını önlemek için belli başlı kamu alanlarını bloke ettiklerini söylediler.

Banyas'tan bir kişi, "Ordu kentteki belli başlı camileri askeri kışlaya döndürdü. Askerler burada yiyip içip, yatıyor. Camilerin çevresine kum torbaları ve başka engeller koyuyorlar" dedi.

Kentin merkezindeki meydanda 1200 güvenlik gücünün konuşlandığı, askerlerin yıldırma amacıyla dükkânlara, bürolara ve evlere girdiği belirtildi.

Daha çok Kürtlerin yaşadığı kuzeydoğudaki Kamışlı'da da 5 bin kişinin "özgürlük" ve "siyasi mahpuslara özgürlük" sloganlarıyla yürüdüğü bildirildi. Yakındaki Amuda ve Derbasiye kasabalarında da binlerce kişinin gösteri yaptığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT