1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de 5 Temmuz 2012 Bilançosu: 73 Ölü!
Suriyede 5 Temmuz 2012 Bilançosu: 73 Ölü!

Suriye'de 5 Temmuz 2012 Bilançosu: 73 Ölü!

Suriye'de 5 Temmuz 2012 tarihli Baas rejiminin hava destekli saldırılarında 73 kişi katledildi.

A+A-

Suriye’de katliam sürüyor.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin kuzeyinde yer alan İdlib ve çevresinde 29, başkent Şam'ın banliyölerinde 17, Halep'te 10, Humus'ta 7, Hama'da 5, Dera ile Deyr Ez Zor kentinde ikişer ve Suveyda'da bir olmak üzere ülke genelinde Esed’e bağlı güvenlik güçlerince açılan ateşte ölenlerin sayısının 73'e ulaştığını duyurdu.

Rastan'da bombalanan bir cami:

***

Cumhuriyet Muhafızı Birliği Dağılıyor

Öte yandan Suriye Cumhuriyet Muhafız Birliği 105'inci Alay Komutanı Tuğgeneral Menaf Tlas'ın, birliğinden ayrılarak ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Muhalif kaynaklar, Hafız Esed döneminin Savunma Bakanı Mustafa Abdulkadir Tlas'ın oğlu Cumhuriyet Muhafız Birliği'nin 105'inci Alay Komutanı Tuğgeneral Menaf Tlas'ın ülkeden ayrılarak Avrupa'ya veya başka bir ülkeye kaçtığını belirtti.

Tlas, Şam'ın banliyölerinde sivillerin zarar görmemesi için Harasta ve Duma'da rejim güçleri ve muhalifler arasında arabuluculuk yaparak her iki silahlı gücün bölgeden ayrılmasını sağlamıştı.

Tlas'ın ağabeyinin aylar önce Dubai'ye, babasının ise Fransa'ya gittiği ileri sürülüyor.

Humus yakınlarındaki El- Rastanlı olan Menaf Tlas, Esed ailesinin en yakın çevresindeki birkaç Sünni isimden biri olarak biliniyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum