1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de 4,5 Milyon Kişi Kendi Ülkesinde Mülteci!
Suriye'de 4,5 Milyon Kişi Kendi Ülkesinde Mülteci!

Suriye'de 4,5 Milyon Kişi Kendi Ülkesinde Mülteci!

Rusya'nın desteğiyle sivillere yönelik saldırıların arttığı Suriye'de bugüne kadar göç eden milyonlarca kişinin yanı sıra yaklaşık 4,5 milyon kişi de kendi ülkesinde mülteci durumuna düştü.

A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Sorumlusu Hasan Aynacı, Suriye'deki savaş ortamının ardından yaşananlar hakkında yaptığı açıklamada, Rusya'nın eylül ayından itibaren bölgeye müdahil olmasıyla Suriye'de dengelerin değiştiğini vurgulayarak, Rusya’ya ait uçakların bölgeyi ağır bombardımana tutmasının çeşitli yansımaları olduğunu ifade etti.

Aynacı, Rusya destekli saldırıların son aylarda Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölge ile Halep'in kuzeyinde yoğunlaştığına dikkat çekerek, bunun sonucunda özellikle Halep'ten Türkiye sınırına doğru göç geldiğinin altını çizdi.

Sınıra yakın Suriyelilerin yaralarını sarmak için Türkiye'de STK'ların seferber olduğunu vurgulayan Aynacı, savaş mağdurlarını soğuktan ve açlıktan korumaya dönük yardımlar yapıldığını söyledi.

Zeytin Ağacı Altında Tedirgin Bekleyiş

Aynacı, evlerini terk eden Suriyelilerin Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı karşısına geldiğini dile getirerek, “Babüsselam Mülteci Kampı’na büyük göç oldu. Önceki günlerde Halep'in kuzeyine yönelik saldırılarda 30 bini aşkın Suriyeli gelmişti. Son saldırıların ardından bölgeden aldığımız son habere göre 90 binin üzerinde Suriyeli sınıra geldi. Bu insanlar Türkiye'ye geçmek için sınıra paralel yerlerde zeytin ağacı gölgesinde bekleyişini sürüdürüyor.” diye konuştu.

Kendi Ülkesinde Mülteci!

Türkiye sınıra paralel 5 kilometrelik alanda 90 binin üzerinde insanın yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çeken Aynacı, şunları kaydetti:

“Anadolu'dan özel eğitim alan acil kurtarma ekiplerimiz bölgeye intikal etti. Çadır kurmaya devam ediyoruz. Gelen sayı çok fazla bunu karşılamakta güçlük çekiyoruz. Türkiye 2,5 milyon Suriyeliyi aldı ve hükûmet büyük masraflar yaptı. Türkiye bir o kadar daha alabilir ancak bu sorunun çözümü değil. Suriye içinde 4,5 milyon insan evinden ayrılmak zorunda kaldı. Kendi ülke toprakları içinde sığınmacı durumundalar.”.

AA

HABERE YORUM KAT