1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Suriye’de 269 Hastane Hedef Alındı”
“Suriye’de 269 Hastane Hedef Alındı”

“Suriye’de 269 Hastane Hedef Alındı”

BM’nin Sağlık Konusundaki Özel Raportörü Puras, Suriye’de savaş başladığından bu yana 269 hastanenin saldırıya uğradığını ve 757 sağlık çalışanının da hayatını kaybettiğini söyledi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Suriye’de savaş başladığından bu yana yapılan saldırılar sonucu 269 hastanenin kısmen veya tamamen imha edildiği, 757 sağlık çalışanının da hayatını kaybettiği bildirildi.

“Savaş Suçları ve İnsalığa Karşı İşlenmiş Suçlar”

Birleşmiş Milletler’in (BM) Sağlık Konusundaki Özel Raportörü Dainius Puras, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Suriye’de hastane ve sağlık kuruluşlarına yapılan saldırıların “savaş suçları” ve “insanlığa karşı işlenmiş suçlar” kapsamında olduğunu söyledi.

“757 Sağlık Çalışanı Yaşamını Yitirdi”

New York merkezli İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar Örgütü’nün (PHR) rakamlarına göre Suriye’de savaş başladığından bu yana 269 sağlık kuruluşunun tamamen kullanılamaz hâle geldiğini veya ağır hasar gördüğünü belirten Puras, savaşta saldırılar sonucu hastanelerin yüzde 60’ının tamamen kapandığına veya kısmî hizmet verdiğine dikkat çekti.

Puras, 757 sağlık çalışanının da bu sürede yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Adalet Çağrısı

Uluslararası topluma çağrıda bulunan Puras, saldırıları yapanların tespit edilerek adalete teslim edilmesini istedi. Puras, “Böylesine ciddi ihlâllerin adalet önünde hesabı sorulmadan sürekli barışı sağlamak zor olacak.” diye konuştu.

“Saldırılardan Rejim ve Rusya Sorumlu”

PHR yetkililerinden Elise Baker da Suriye’de sağlık kuruluşlarına yönelik saldırılardan yüzde 90 oranında Beşşar Esed rejimi ve Rusya’nın sorumlu olduğunu, çoğunluğu direniş bölgelerin$deki sağlık kuruluşlarının rejim ve Rusya’nın düzenlediği hava saldırıları sonucu kullanılamaz hâle geldiğini söyledi.

“Halep’in Tek Çocuk Hastanesi de Esed Rejimi Yok Etti”

Esed rejiminin hastanelere yaptığı saldırıların arkasındaki motivasyonun ne olduğunu merak ettiğini dile getiren Baker, kuşatma altında olan, 85 bin çocuğun yaşadığı Halep’in doğusunu yine Esed rejiminin vurmasıyla şehrin ayakta kalan tek çocuk hastanesinin de yok edildiğini anımsattı.

“Halep'in Doğusunda Sâdece 30 Doktor Kaldı”

Suriye Sağlık Derneği Savunuculuk Koordinatörü Abdurrahman Alomar, yaptığı açıklamada, Halep’in doğusunda sivil halka saldırılar sonucu durumun daha da ağırlaştığının altını çizerek, “Artık bir şeyler yapılmalı, sağlık hizmetleri yapamayacak hâle geldik. Halep'in doğusunda 300 bin kişi yaşıyor, sâdece 30 doktor hizmet veriyor. Savaş öncesi Halep’te 17 bin doktor vardı, durumu siz düşünün.” dedi.

HABERE YORUM KAT