1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de 2.5 Yılda 93 Bin Kişi Öldü
Suriye’de 2.5 Yılda 93 Bin Kişi Öldü

Suriye’de 2.5 Yılda 93 Bin Kişi Öldü

Birleşmiş Milletler, Suriye krizinin başladığı günden bu yana 93 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler, Suriye krizinin başladığı günden bu yana 93 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Bu rakam, BM’nin ocak ayında yayınladığı ve Kasım 2012’ye kadar olan rakamları kapsayan son rapora kıyasla 30 bin artış ifade ediyor.

BM, Suriye’de, Mart 2011 ile Nisan 2013’ü kapsayan devrede öldürülenlerin sayısının 93 bine yaklaştığını bildirdi. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Navi Pillay, BM İnsan Hakları Bürosu tarafından veri uzmanlarına yaptırılanı güncellenmiş bir analizin, Suriye’de söz konusu devrede 92 bin 901 kişinin öldürüldüğünü gösterdiğini belirtti.

Yayımladığı basın açıklamasında, “ölümler inanılmaz bir seviyede seyrediyor” ifadesini kullanan Pillay, Suriye’de Temmuz 2012’den beri ayda 5 bini aşkın kesinleşmiş ölüm vakasına ek olarak, Aralık 2012’den beri 27 bin kişinin öldürüldüğünün belgelendirildiğini belirtti. Söz konusu analizin kayıplara ilişkin minimum rakamları yansıttığını vurgulayan Pillay, “Öldürülenlerin gerçek sayısı, bu rakamlardan çok daha yüksek olma potansiyeli taşıyor” dedi.

Suriye’de 30 Kasım 2012’ye kadar bildirilen 60 bin ölümü belgelendiren daha önce yapılmış istatistiki çalışmayı güncelleyen yeni çalışma, öldüğü rapor edilen 263 bin 55 kişilik liste üzerinde yapıldı. Listede yer alan kurbanların adları, ölüm tarihleri ve öldürüldükleri bölge isimlerine göre değerlendirildiği araştırma, bu 3 kriterden herhangi birinin mevcut olmadığı vakaların öldürülenler listesinden çıkarılması suretiyle yapıldı. Araştırmada, aynı kişinin adının listeye birden fazla girmesine mani olmak amacıyla rapor edilmiş her bir vaka, rapor edilen diğer vakalarla karşılaştırıldı.

Yapılan istatistiki analize göre, Suriye’deki iç savaşın başları olan 2011 yazını içine alan devrede bin olan aylık ortalama öldürülenlerin sayısı, Temmuz 2012’den itibaren artarak ayda 5 bini aştı. Araştırma, Temmuz-Ekim 2012 tarihlerindeyse ölümlerin ayda 6 bini geçerek en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Araştırmaya göre kesinlik kazanmış vakalardan yaklaşık yüzde 82,6’sı erkek, yüzde 7,6’sını kadınlar oluşturuyor. Vakaların yüzde 9,8’ininse cinsiyeti hakkında bilgi bulunmuyor. Pillay, istatistiki çalışmanın sonuçlarını değerlendirirken şunları kaydetti:

“Her geçen ay çok yüksek oranlarda gerçekleşen ölümler, Suriye’de geçen yılı içine alan devredeki şiddetle kötüleşen seyri yansıtıyor. Suriye Araştırma Komisyonu tarafından yapılan en son araştırmanın da gösterdiği gibi baskıyı en şiddetle hissedenler, yaygın bir şekilde şiddet olaylarına ve çoğu zaman da ayrım gözetmeksizin düzenlenen saldırılara maruz kalan siviller oluyor. Söz konusu şiddet olayları ve saldırılar ana yerleşim birimleri, kentler ve merkezden uzaktaki köylerin her köşesini harap ediyor.”

HABERE YORUM KAT