1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de 134 Müslüman Daha Katledildi
Suriyede 134 Müslüman Daha Katledildi

Suriye'de 134 Müslüman Daha Katledildi

Suriye'de Esed ordusunun çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği saldırılarda, çoğunluğu başkent Şam'ın banliyölerinde 134 kişinin öldüğü bildirildi.

22 Temmuz 2012 Pazar 07:20A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, gün boyunca Şam'ın çeşitli semtlerinde gerçekleşen saldırılarda 35 kişinin hayatını kaybettiğini ve Arabin'de ordunun ağır silahlarla saldırması sonucu birçok evin yıkıldığını bazılarında yangınların çıktığını ve sivillere ait araçların ateşe verildiğini belirtti.

Örgüt, ülkenin iç kesimlerinde yer alan Humus'ta 31, İdlib'te 20, Dera ve Halep'te 15'er, Deyru'z Zor'da 8, Hama'da 7, Lazkiye, Kuneytra ve Haseke'de birer olmak üzere Esed güçlerince açılan ateş sonucunda ölü sayısının 134'e çıktığını bildirdi.

İdlib'in Maret El-Numan bölgesindeki yerleşim birimlerine onlarca hava ve top mermisinin düşmesi sonucu 45'ten fazla kişinin yaralandığını ve yaralıların gizli tedavi evlerinde tedavi altına alındığını kaydeden Şam Haber Ağı, İdlib'in birçok bölgesinde hava destekli operasyonların yoğun şekilde devam ettiğini kaydetti.

Halep'in Salahaddin bölgesinde şiddetli patlamaların ardından yoğun silah seslerinin yükseldiğini belirten Şam Haber Ağı, Baas ordusu ile Özgür Suriye ordusu arasında çatışmaların yaşandığını aktardı.

Ordunun Şam'ın Kadem bölgesinin de aralıksız olarak top ateşine tutulduğunu ve güvenlik güçlerinin semti kuşattığını bildiren haber ağı, bir askeri helikopterin Halep'in Azez ilçesine bomba attığını ve ağır silahlarla yerleşim birimine rastgele ateş açıldığını duyurdu.

Baas ordusunun Humus'un Rastan ilçesine hava destekli ağır silahlarla tekrar saldırıya geçtiğini ve birçok füzenin yerleşim yerine düştüğünü belirten haber ağı, ordunun Rastan'da yeni bir katliam gerçekleşmesinden korkulduğunu dile getirdi.

Öte yandan Şam'ın birçok semtinde, saldırılar nedeniyle halkın şehri terk etmeye başladığı, kentte ekmek ve gıda sıkıntısı çekilmeye başlandığı ifade edildi. Ekmek fırınları önünde uzun kuyruklar oluştuğu iş yerleri ve dükkanların 6 günden bu yana kapalı olduğu bildirildi.

Başkent Şam'da elektriğin sık sık kesildiği, halkın elektriği jeneratörlerden temin etmeye çalıştığı kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum