1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Suriye'de 10.8 Milyon Kişi Yardıma Muhtaç"
"Suriye'de 10.8 Milyon Kişi Yardıma Muhtaç"

"Suriye'de 10.8 Milyon Kişi Yardıma Muhtaç"

BM, Suriye’de 10.8 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu bildirdi.

A+A-

Suriye'de yardıma muhtaç kişi sayısının 10.8 milyona çıktığını kaydeden BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Türkiye, Ürdün ve Irak sınırından, Suriye içine yardım ulaştırılmasını temin etmelerini talep etti.

Amos, BM Güvenlik Konseyi'ne verdiği brifingde, Suriye'deki insani trajediyi ve BM ile uluslararası kuruluşların yardım çalışmaları sırasında karşılaştığı sorunları anlattı.

Esed rejiminin sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere varil bombalı saldırılarının artarak devam ettiğini vurgulayan Amos, "Sivillerin sığındığı kamplara bile varil bombalı saldırılar gerçekleştiriliyor, çocuklar ve kadınlar öldürülüyor" dedi.

"YARDIMA MUHTAÇ SAYISI 10.8 MİLYONA ÇIKTI"

Valerie Amos, Suriye genelinde yardıma muhtaç nüfus hakkında da bilgi vererek, 2011'de BMGK'ya sunum yaptığında, yardım ihtiyacı olan Suriyeli sayısının bir milyon olduğunu bugün ise bu sayının 10 milyon 800 bine çıktığını vurguladı.

Yardım ulaştırmanın çok zor olduğu bölgelerde yaşayan kişi sayısının ise 4.7 milyon olduğunu bildiren Amos, yardım görevlilerinin hayati tehlike altında çalıştığını ve bugüne kadar 60 görevlinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

TIBBİ MALZEMELERİN GİRİŞİNE ENGEL

Valerie Amos, uluslararası toplumdan tıbbi malzeme girişi için güvenli koridorlar oluşturulması çağrıları gelmesine rağmen, rejimin hayati önemdeki tıbbi malzemelerin ulaştırılmasını engellediğini de vurguladı.

Hükümetin özellikle muhaliflerin yaşadığı bölgelere giden ilaç ve tıbbi malzemeleri konvoylardan çıkarttığını dile getiren Amos, BMGK'nın 2139 sayılı kararında yardım girişine engel olunmaması maddesinin bulunduğunu hatırlattı.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT