1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Yangını, Ortadoğu'ya Sirayet Edebilir
Suriye Yangını, Ortadoğuya Sirayet Edebilir

Suriye Yangını, Ortadoğu'ya Sirayet Edebilir

Hâşimî, Mâlikî'nin giderek diktatörleştiğini söylemekte.. Ve bu hususda, bilindiği üzere, Barzânî de benzer eleştirileri sık sık tekrarlıyor, son zamanlarda.. 'Mâlikî, ya masaya oturur ya da başka bir yola başvururuz' demekte, Barzanî..

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil; Irak’taki son gelişmeleri ve bunun ortadoğuya etkilerini yorumluyor:

Suriye yangını, bütün Ortadoğu'ya sirayet edebilir..

Irak'daki, 35 yıllık Saddam diktatörlüğü rejiminin Amerikan emperyalizmi eliyle de olsa, -ki, yine o emperyalizmin desteğiyle palazlandırılıp ne korkunç katliâm ve cinayetler işletildikten sonra- çökertilmesiyle, Irak Kürdistanı'nda yıllardır, güçlü bir bölgesel / özerk yönetim modeli geliştiren ve zaman zaman, müstakil/ bağımsız bir Kürdistan devletinin ilan edilebileceğini ve ama, bunun için bölge ve dünya şartlarını da gözetmek gerektiğini söyleyen Mesud Barzânî, 19 Nisan günü, İstanbul'a gelerek, Tayyîb Erdoğan'la önemli bir görüşme yaptı..

Her ne kadar bu görüşmenin muhteva ve sonuçları henüz bilinmiyorsa da, bu görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşîr Atalay, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Feridun Sinirlioğlu'nun da katılmış olması, bu toplantının son derece önemli olduğunu anlatmaya yeter.. Kezâ. Barzânî henüz gelmeden bir gün önce, 18 Nisan günü, DTP Genel Başkanı Selahaddin Demirtaş'ın yaptığı soğuk bir 'Hoşgeldin' konuşması mahiyetindeki sözleri üzerinde durulması gerekir.. 'Barzani'nin, Türkiye ve ABD tarafından "Kürdlerin ortak lideri" haline getirilmeye çalışıldığını' vurgulayan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürmüştü: 'Barzânî üzerinden bütün kürdler ile irtibat kurmak istiyorlar. Barzânî iyi bir politikacıdır, bölgesel bir liderdir, iyi bir siyasetle bölgesini federal bölge yaptı ve bağımsızlığa götürüyor, ama aynı karşılık Türkiye, İran ve Suriye kürdlerinde yok. Kürdler, Talebânî ve Öcalan'a karşı da aynı hissiyatı duyarlar. Bu liderlerden birini öne çıkarıp, alternatif haline getirip, sorunları onun üzerinden çözme girişiminin sokakta, Türkiye kürdlerinde karşılığı yok. Barzani'nin PKK üzerinde ikna gücü, ancak Türkiye'de hükümetin çözme sürecine girmesi halinde olabilir, Barzani'nin PKK üzerinde Öcalan gibi talimat ve askeri bir baskı uygulama ve yönetme gücü de yoktur..'

Evet, Demirtaş'ın, kısaca 'Barzanî, Irak kürdlerinin temsilcisi olabilir, ama, Türkiye kürdlerinin değil..' diye özetlenebilecek bu sözleri, Erdoğan- Barzânî görüşmesini daha bir önemli kılıyor..

Bu arada, hemen belirtilmeli ki, Demirtaş'ın, 'Barzânî'nin bütün kürdlerin temsilcisi olmadığı' şeklindeki sözleri doğru olsa bile, bu söz, Türkiye'de, kürd etnisitesinden olan herkes adına söylenmiş de kabul edilemez. Çünkü, Demirtaş ve ve partisinin Türkiye kürdlerinin temsilcisi olduğu iddiası da geçersizdir.. Dahası, 'Türkiye Kürdistanı'nda, Barzânî mi, diğerleri mi?' diye bir anket yapılsa, ortaya, Barzânî'nin nasıl bir ağırlık sahibi olduğunu gösteren ilginç bir tablo çıkabilir..

*

'Erdoğan- Barzânî' görüşmesini daha da önemli kılan husus ise, Barzânî'nin bu görüşmeden önce, Washington'da ve bazı Avrupa başkentlerinde yaptığı görüşmeler..

Ki, bu görüşmelerde, Barzânî, beklenmeyen ve diplomatik teamülleri alt-üst eden bir şekilde, en üst derecede, âdeta bir Devlet Başkanı gibi muameleye tâbi tutulmuş olması..

Nitekim, Barzanî, 5 Nisan günü Washington'da Amerikan Başkan Yard. Joe Biden'la görüşürken, Amerikan Başkanı Obama'nın da bu görüşmeye katılması, son derece dikkat çekici bir sürprizdi. Bu görüşmenin mahiyeti, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada yer alan, 'bu görüşmenin federal, demokratik ve birleşik Irak'la stratejik ortaklığı bağlamında yapıldığı' gibi diplomatik beyanlarla anlaşılamıyacak derecede önemli olmalıdır.. Barzânî bu Washington temaslarında, Amerikan Dışbakanı Hillary Clinton ve Sav. Bakanı Panetta ile de görüşmüştü..

*

Barzânî'nin önümüzdeki günlerde Erbil'de toplanması öngörülen ve Türkiye'nin de destek verdiği Kürd Konferansı öncesinde Erdoğan'la görüşmesi daha bir öneme kazanırken, Demirtaş'ın, sözkonusu konferansın, "sırf, PKK'ya silah bıraktırma amaçlı" olması halinde toplanamayacağını' iddia ederken kullandığı dil de önemli.. Diyor ki, Demirtaş: "Barzânî dikkatli olacaktır ve PKK'nın silah bırakmasını hedefleyen bir konferansın yükünü üstlenmeyecektir. Türkiye de çözüm yönünde bir taahhüd altına girmezse Barzânî, kürdler nezdinde itibarını düşürecek bir pozisyona girmemelidir.."

Yazının Devamı… 

HABERE YORUM KAT