1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Yalnızlığa Mahkûm Oldu
Suriye Yalnızlığa Mahkûm Oldu

Suriye Yalnızlığa Mahkûm Oldu

Ahmet Davutoğlu: "Özgürlük talipleri ile sokağa dökülen halkın iradesi önünde kimse duramaz."

18 Kasım 2011 Cuma 14:13A+A-

 Davutoğlu, Suriye’deki gelişmelere değinerek, özgürlük talipleri ile sokağa dökülen halkın iradesi önünde kimsenin duramayacağını, hiçbir yönetimin halkına karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olamayacağını söyledi

Fas’ın başkenti Rabat’ta yapılan Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 4. toplantısının açılışında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’deki gelişmelere değinerek, özgürlük talipleri ile sokağa dökülen halkın iradesi önünde kimsenin duramayacağını, hiçbir yönetimin halkına karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olamayacağını söyledi. Davutoğlu, Türkiye için esas olanın ‘kardeş Suriye halkı olduğunu’ ve onların yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Davutoğlu, Arap Birliği’nin 12 kasım tarihli kararına destek olarak Türkiye’nin de Suriye ile ilgili ulusal düzeyde bazı önlemler almayı değerlendirdiğini söyledi ve “Suriye yönetiminin Arap Birliği’ne verdiği taahhütleri yerine getirmemesinin maliyeti, Arap Dünyası içinde de yalnızlığa mahkûm edilmiş olmasıdır” dedi.

Bu arada son gelişmelerden ötürü toplantıya katılmama kararı alan Suriye’nin toplantıdaki koltuğu boş kaldı. Türkiye ile Arap Birliği arasında 2007’de hayata geçirilen ve ilişkileri çok çeşitli alanlarda geliştirmeyi amaçlayan Türk-Arap İşbirliği Forumu’nun bakanlar düzeyindeki ilk toplantısı 2008’de İstanbul’da, ikincisi 2009’da Şam’da, üçüncüsü ise 2010’da yine İstanbul’da düzenlenmişti.

Barışçı yollar terk edilmemeli
Davutoğlu, halkların, taleplerini dile getirirken ve bunların takipçisi olurken barışçı yolların asla terk edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Türkiye’nin kendi halkına silah doğrultan yönetimlerin yanında asla yer almayacağını da bir kez daha vurgulamakta yarar görüyoruz” dedi.

“Zaman, Suriye rejiminin aleyhine işlemektedir. Bugüne kadar açılan bütün krediler, uzatılan bütün eller Suriye Yönetimi tarafından heba edilmişti” diyen Davutoğlu şöyle devam etti: “Arap Birliği’nin tüm iyi niyetiyle 12 kasım günü Suriye Yönetimi ile vardığı mutabakata karşın Suriye Yönetimi’nin bu mutabakat uyarınca üstlendiği taahhütleri yerine getirmemesi ve bu ülkedeki can kayıplarının sürmesi, bizi çok ciddi şekilde kaygılandırmaktadır. Esasen Suriye Yönetimi, bize de ağustosta benzer taahhütlerde bulunmuş, ancak yerine getirmemiştir ve can kayıpları devam etmiştir. Gerek kutsal Ramazan ayında, gerek kutsal Kurban Bayramı’nda can kayıplarının sürmüş ve sürüyor olması, sahip olduğumuz ortak kültüre ciddi darbe vurmaktadır.”

Taraf

HABERE YORUM KAT