1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye Tarafından Açılan Ateş Sonucu Bir Asker Yaralandı
Suriye Tarafından Açılan Ateş Sonucu Bir Asker Yaralandı

Suriye Tarafından Açılan Ateş Sonucu Bir Asker Yaralandı

Türkiye-Suriye sınırında Kara Kuvvetleri 4'üncü Hudut Alay Komutanlığı Gürsel Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, Suriye tarafından hafif silahla açılan iki el ateş sonucunda, bir gözetleme kulesi nöbetçisi yaralandı.

A+A-

Türkiye-Suriye sınırında Kara Kuvvetleri 4'üncü Hudut Alay Komutanlığı (Yeniköy-Kızıltepe/Mardin) Gürsel Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, Suriye tarafından hafif silahla açılan iki el ateş sonucunda, bir gözetleme kulesi nöbetçisi yaralandı. 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde "önemli sınır olayları" başlığı altında yer alan bilgilere göre,  dün saat 23.15'te Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 4'üncü Hudut Alay Komutanlığı (Yeniköy-Kızıltepe/Mardin) Gürsel Hudut Karakol sorumluluk bölgesinde, hudut hattında bulunan gözetleme yeri nöbet mevzilerindeki iki nöbetçinin üzerine, Suriye tarafından hafif silahla iki el ateş açıldı. Açılan ateş sonucunda gözetleme kulesi nöbetçilerinden P.Onb.O.M. vurularak, yaralandı.

 Suriye tarafından açılan ateşe diğer nöbetçi personel ve bilahare bölgeye gelen hudut unsurları tarafından misliyle karşılık verilirken, olay ile ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Savcılığınca adli, 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nca  (Mardin) idari tahkikat başlatıldı.

Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Hacıpaşa ve Ziyaret Hudut Karakolu sorumluluk sahalarında, akaryakıt kaçakçılığında kullanılacağı değerlendirilen 400 metre boru ve üç farklı noktada altı adet sal bulundu. Bulunan 400 metre boru ve altı adet sal Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile olay yerinde kullanılamaz hale getirildi.

Öte yandan  Kara Kuvvetleri 2'nci Hudut Alay Komutanlığı (Narlıca/Hatay) Şht.Çvş.Murat Özeker Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında, hudut devriye faaliyeti icra eden Mobil Yol Kontrol Unsuru tarafından, Beşarslan köyünden yüzleri gizlenmiş, taşlı ve sopalı 60-70 şahsın, hudut hattına yaklaştığı tespit edildi.  Tespit edilen bu durum üzerine hudut unsurları, söz konusu şahıslara "dur" ikazında bulundu. Şahısların bu ikaza uymaması ve unsurları, küfür ve tehditler savurarak taşlaması üzerine, şahıslara plastik mermiler ve gaz mühimmatı ile müdahale edildi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT