1. YAZARLAR

  2. Abdülkadir Selvi

  3. Suriye şoklaması
Abdülkadir Selvi

Abdülkadir Selvi

Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye şoklaması

A+A-

Ali Haydar Kaytan- Dersim Alevisi. Öcalan'la birlikte PKK'yı kuran isimlerden. Duran Kalkan- Dersim kökenli. Ama Adanalı. Arap Alevisi olarak biliniyor. PKK'yı kuran isimlerden. Örgüt adına konuşabilen birkaç etkili isimden biri. PKK'nın ideologlarından. Örgütün propaganda sorumlusu. ANF, Özgür Gündem, Roj TV ve radyolar başta olmak üzere yayın organlarının ilkelerini o belirliyor.

Karayılan'ın, Avni Özgürel'e barış masallarını okuduğu bir sırada, 1 Temmuz'da 'Artık askeri çözüm sürecindeyiz' demişti. 9 Ağustos tarihinde ise 'Devrimci halk savaşı başladı' dedi.

Sabri Ok- PKK'nın Avrupa sorumlusu. Bursa Cezaevi'ndeyken tek yanlı ateşkes için Öcalan'la görüşebilen etkili bir isim. Oslo'da masadaydı.

Mustafa Karasu- Öcalan'la birlikte PKK'yı kuran Ankara ekibinden. Suriye operasyonunu yöneten kişi. PYD'nin faaliyetlerini dahi o belirliyor. 2012 yılında Suriye'ye 12 kez gittiği tespit edildi. Sivas Gürün Alevilerinden.

Feyman Hüseyin- PKK'nın etkili isimlerinden. Suriyeli. PKK'nın en etkili kollarından Suriye ekibinin iki numarası. Beşşar Esad'ın tıp fakültesinden sınıf arkadaşı olduğu söyleniyor. Silvan, Çukurca, Dağlıca ve Reşadiye baskınlarının talimatını veren isim olarak biliniyor. Türkiye'ye yönelik saldırıların gerçekleştirildiği Hakurk Kampı ona bağlı.

Nurettin Sofi- HPG'nin anakarargah komutanı. PKK'nın Suriye yapılanmasındaki birinci isim. Feyman Hüseyin de ona bağlı. Esad rejimi ve El Muhaberat ile PKK arasındaki kilit isimlerden.

Terör örgütü dahi olsa mezhep ayrımcılığı ya da etnik köken avcılığı yapmak gibi bir niyetim yok.

Alevi kolunun güçlü olduğu, hatta Suriye süreciyle birlikte ön plana çıktığı bir dönemde Hüseyin Aygün'ün kaçırılması ne anlama geliyor?

Kürtler açısından Diyarbakır neyi ifade ediyorsa, Aleviler açısından da Dersim onu.

Kürtler açısından Şeyh Said neyi ifade ediyorsa Aleviler açısından da Seyit Rıza o.

Ve insan hakları savunuculuğundan gelip, Dersim'i, Seyit Rıza'yı Türkiye'nin gündemine taşımış, bu konuda kitapları olan bir isim Hüseyin Aygün.

Aleviler arasında giderek sembol isim haline gelen Hüseyin Aygün'ün kaçırılması, PKK'nın, Alevi kitlesine savaş ilanı anlamına mı geliyor?

Örgüt bu eylemiyle topuğuna kurşun mu sıktı?

Biraz daha açayım.

Hüseyin Aygün'ün kaçırılması PKK ile Kürt Alevileri arasına kara kedi girmesine neden olur mu?

Böyle bir hava vardı. Eğer Hüseyin Aygün kısa sürede bırakılmayıp, bir de Kandil'e götürülseydi, Aleviler bunu kendilerine doğrultulmuş bir silah olarak göreceklerdi. Ancak erken salıverilmesi, bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamadaki üslubu ve 'bırakın' talimatının Feyman Hüseyin tarafından verildiğini açıklaması, tepkileri kırdı. Peki PKK içinde bu denli güçlü Alevi Kürt damarı varken, önde gelen bir Kürt Alevisi olan Hüseyin Aygün neden kaçırıldı? Bu, PKK içinde Alevilerle bir hesaplaşma, Alevi kolunu pasifize etmeye dönük bir adım mıydı?

Hiçbiri değil.

Her eylemin bir stratejisi var. Hele bu tür sansasyonel eylemlerin.

Suriye topraklarında savaş veremeyen güçler, istihbarat savaşı yürütüyor.

İstihbarat diliyle, Türkiye'ye, 'Ters Bayrak' gösterildi.

Suriye şoklaması yapıldı.

'Sen tek başına Suriye'yi dizayn edemezsin' mesajı verildi.

Senin de kaşınacak, Alevi yerlerin var denildi. 28 Şubat'tan önce laik aydınlar katledildi. Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Tarık Dursun ve Çetin Emeç gibi.

Laik kitleler önce cenazelerin ardından yürüdü, sonra 28 Şubat'ın peşinden.

Hüseyin Aygün'ü ise PKK kaçırdı, örgüt içindeki Aleviler salıverdi.

'Güvenliğini artırın, kılına bile zarar gelmeyecek' diye talimat veren isim Feyman Hüseyin.

Murat Karayılan değil de neden Feyman Hüseyin ismi ön plana çıkarıldı?

Bu kodlamaya dikkat.

Ne oluyor, örgüt içinde Karayılan geriye çekilip, Suriye kolu mu ön plana çıkarılıyor?

İyi analiz edilmesi gereken bir süreç.

Bu olayı Suriye sürecinden, bölgede oluşturulmak istenen mezhep çatışmasından bağımsız düşünemeyiz.

Ortadoğu'da bir ucunda Türkiye'nin diğer ucunda İran'ın yer aldığı bir Şii-Sünni çatışması çıkarmak isteyenler bir adım attı.

Kürt ateşinden sonra Alevi ateşi için bir kıvılcım çakıldı.

Adıyaman'da, Malatya'da, Çorum'da Alevilere yönelik kışkırtmaların, bölgesel bir planın parçası olduğunu şimdi daha iyi anladık mı?

YENİ ŞAFAK

YAZIYA YORUM KAT