1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Ordusu Tanklarla Der’a'ya Girdi (VİDEO)
Suriye Ordusu Tanklarla Der’aya Girdi (VİDEO)

Suriye Ordusu Tanklarla Der’a'ya Girdi (VİDEO)

Suriye Ordusu bu sabah tank ve toplarla Der’a'ya girdi.... Hasan Doğan arkadaşımız Şam'dan bildiriyor...

25 Nisan 2011 Pazartesi 07:35A+A-

Beşşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad komutasındaki 4. Tümene bağlı tanklar, Der'a şehri ve çevre köylerin sokaklarında sivil binalara rastgele ateş ediyor.

Hasan Doğan / Haksöz Haber / Suriye

El-Cezire kanalına Der'a şehrinden bağlanan bir görgü tanığının anlattığına göre, tankların korumasında şehre giren özel kuvvetlere bağlı yaklaşık 3.000 asker, evlere baskınlar düzenleyip, keyfi tutuklamalarda bulunuyor. Öte yandan tankların korumasında şehre yayılan keskin nişancılar ise acımasızca insan avlamaya devam ediyor.

Suriye'de Esad rejimine karşı direnişin başladığı Der'a şehri saatlerdir ateş altında. Elektrik ve telefon şebekeleri kesildi. Birçok ölü ve yaralı var. Suriyeli Müslümanlar ise bütün İslam dünyasını Der'a'daki katliamın durması için duaya ve Suriye konsolosluklarının önünde toplanmaya çağırıyorlar.

Bugün sabah 5.30 sıralarında Suriye Ordusu'na bağlı binlerce asker ağır silahlar ve tanklar eşliğinde Der'a şehrine saldırmaya başladı. Der'a'nın çevresindeki köylerde yaşayan köylülerden aldığımız bilgilere göre şehir yoğun şekilde karadan bombalanıyor. Binlerce köylü, Der'alı Müslümanları kurtarmak için dört bir yandan Der'aya doğru yürüyüşe geçti. Kendilerini tankların önüne atan köylülerden şu ana kadar en az 5 köylü ezilerek öldürüldü. Der'a'da ise elektrikler kesildi, şehre telefonla da ulaşılamıyor. Suriye Ordusu'nun tıpkı Hama'da olduğu gibi Der'a'da da büyük bir katliam yapmasından korkuluyor.

İslam dünyasına çağrı

Bu arada Suriyeli Müslümanlar Der'a'da işlenen katliamın sona ermesi için İslam dünyasına yardım çağrıları yapıyorlar. İslam dünyasının dört bir yanındaki Suriye konsolosluklarının kuşatılmasını isteyen Suriyeliler ayrıca Müslümanlardan dua talebinde bulunuyorlar.

İşte Der'a sokaklarında katliam yapan tankların görüntüleri:

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum