Suriye Ordusu Şimdi de Banyas'ı Kuşatıyor

07.05.2011 11:55
Suriye Ordusu Şimdi de Banyası Kuşatıyor
Der’a’dan sonra Banyas kentini kuşatan Suriye birliklerinin burada da bir katliama imza atmasından korkuluyor... Öte yandan katliama ilişkin görünütler paylaşım sitelerine düşmeye devam ediyor.

Suriye'den Haksöz Haber'e haberleri ulaştıran Hasan Doğan kardeşimizle Suriye internet bağlantılarının kısıtlı olmasından dolayı irtibat kuramıyoruz. Bu nedenle Suriye ile alakalı haberlere sadece ajanslar aracılığı ile ulaşabiliyorz.

Suriye ordusunun yönetim karşıtı gösterilerin merkezlerinden biri olan kıyı kenti Banyas'a gece yarısı tanklarla baskın düzenlediği bildirildi.

Reuters ajansına konuşan bir insan hakları aktivisti, kente üç kotlan tanklar eşliğinde girişi yapan ordu birliklerinin Alevilerin yaşadığı mahalleleri geçerek yönetime karşı gösteriler düzenleyen Sünnilerin yoğunlukta olduğu mahallelere yöneldiğini söyledi. Aktivist, Banyas'ın dışarıyla iletişiminin hükümetçe engelleniyor olmasına karşın kendilerinin buradaki bazı vatandaşlarla temas kurmayı başardıklarını ifade etti.

Suriye'de dün Cuma namazı ardından birçok kentte gerçekleşen yönetim karşıtı gösterilerde çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Ulusal insan Hakları Gözlemevi Başkanı Ammar Kurabi, 15'i Humus 6'sı Hama kentinde olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Kurabi, Benyas halkının, ordunun kente baskın yapmasından endişe duyduğunu açıklamıştı.

Katliam Görüntüleri İnternete Düşmeye Devam Ediyor

Bu arada Suriye'de katliamın görüntüleri sosyal paylaşım siteleri üzerinden yayınlanmaya devam ediyor.

Suriye'de reform isteyen muhaliflere karşı Baas güçlerinin katliamları devam ediyor. Sosyal paylaşım sitelerine düşen görüntülerde onlarca insan silahlı güçler tarafından vuruluyor.

Bugün internete düşen görüntüler Der'a ve Havran bölgelerinde 29 Nisan günü çekilmiş. Görüntülerde yerlerde yatan onlarca cesedin yanı sıra, Baas güçlerinden kaçmak isteyen yaralı bir Suriyelinin de vurulma anı, an be an kameralara yansıyor.

İşte o video:

Bu video kaydı ise dün Humus kentinden çekildi:

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim