1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Muhalefeti Rejimle Müzakere Heyetinin Başkanını Seçti
Suriye Muhalefeti Rejimle Müzakere Heyetinin Başkanını Seçti

Suriye Muhalefeti Rejimle Müzakere Heyetinin Başkanını Seçti

Esed rejiminde pilot olarak görev yaparken muhaliflerin saflarına katılan Tuğgeneral Zabi heyet başkanı seçildi.

A+A-

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu'nun başkanı Riyad Hicab, 25 Ocak'ta Beşşar Esed rejimiyle Cenevre'de yapılması planlanan müzakere heyetinin başkanı olarak Tuğgeneral Esad ez-Zabi'nin belirlendiğini açıkladı.

Komisyon kaynaklarından alınan bilgilere göre, müzakerelerdeki temsilcileri belirlemek için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplanan komisyon, rejim güçlerinde pilot olarak görev yapan ve daha sonra muhaliflerin saflarına katılan Tuğgeneral Esad ez-Zabi'yi heyet başkanı olarak seçti.

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra'yı yardımcısı ve rejime karşı savaşan İslâm Ordusu Siyasî Koordinatörü Muhammed Alluş'u ise baş müzakereci olarak atadı.

Riyad'da basın toplantısı düzenleyen Hicab, Rusya'nın Suriyeli muhalif bazı isimlerin temsilci heyetine katılması için yapılan dayatma ve baskılara işaret ederek, üçüncü tarafın müdahil olması durumunda muhaliflerin müzakerelerden çekileceğini kaydetti.

Hicab ayrıca, müzakereler başlamadan önce hava saldırılarının durdurulması ve ablukanın kaldırılması gibi adımların atılması gerektiğini ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT