1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Suriye muhalefeti Esad’a şans vermiyor...
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye muhalefeti Esad’a şans vermiyor...

A+A-

Geçtiğimiz hafta Antalya Falez Otel’de düzenlenen “Suriye’de Değişim” konferansına dünyanın birçok ülkesinden farklı düşünceye mensup aydın, siyasetçi, insan hakları temsilcisi, işadamı ve öğrencilerden oluşan 500 Suriyeli katıldı.

Sünni Arap aşireti, Aleviler, Kürtler ve Hristiyanların toplantıya ilgi göstermesi, Suriye’de değişim konferansının sonuç bildirgesine yansıyan, sağduyu, birlik ve beraberlik düşüncesine ısrarla vurgu yapılması umut verici bir işaret oldu. Suriye’de “Esat giderse kan gövdeyi götürür, mezhep ve etnik çatışmanın önüne geçilemez, Irak, Libya gibi olabilir” karamsarlığı devam ederken, Suriye’de 3 ay içerisinde 1200 ölüm, 10 bin tutuklu, 30 bin yaralı, 7 bin mülteci ve şehirler arası iletişimin, elektrik, telefon, su, haberleşmenin iptal olduğu açık bir hapishaneye çeviren Esat’a karşı hâlâ ciddi bir yaptırım gerçekleşmedi..
Suriye’de olup bitenlere uluslararası insan hakları örgütleri, BM, Arap Birliği, İKÖ gibi kurumlar cılız tepkiler vermeye devam ediyor. “Esat’ın gidişi kanlı olur” inancı içinde olanlar, Baas partisinin iktidar hırsı ile ülkeyi kan gölüne çevirmesine seyirci kalarak gayri ahlaki bir tutum içerisinde bulunuyorlar. Suriye muhalefetinin halkın istek ve arzuları doğrultusunda aldıkları kararlardan 4 madde dünyaya çok önemli mesaj vermektedir.
A- Esat’ın bütün yetkilerini yasalar dahilinde geçici olarak yardımcısına devretmesi, geçici hükümet konseyi oluşturması, bir yıl içinde Esat’ın çekilmesi. Yeni anayasanın oluşturulması ve seçimlerle beraber yeni hükümetin kurulmasıdır.
B- Halk ayaklanması sürecinde barışçıl, ulusal, toprak bütünlüğünü savunan, yabancı askeri müdahaleyi kabul etmeyen, hiçbir etnik yapının ve tarafın mağdur edilmediği bir oluşumun desteklenmesi.
C- Suriye halkının Araplardan, Kürtlerden, Süryanilerden, Türkmenlerden, Çerkezlerden, Ermeniler gibi birçok farklı milletlerden oluştuğunu teyit ediyor. Bu kongre Suriye vatanının birliği çerçevesinde demokratik çok partili sistemin üzerine kurulmuş sivil devlet esasları üzerinde, yeni Suriye anayasasının bileşenlerine meşru ve eşit hukukun yüklenmesini teyit eder.
D- Kongrede toplananlar, tüm Arap Birliği’ni, İslam Konferansı Örgütü’nü ve uluslararası toplumu, insan hakları ihlallerinin ve sivillerin hakları üzerine uygulanan suçların kaldırılması sorumluluğunu yüklenmelerine Suriye halkının demokrasi özgürlüğüne doğru olan eylemlerini desteklemeye çağırmaktadır.
Suriye rejimi her perşembe yeni reform sözü verirken her cuma ise barışçıl gösterilere karşı katliam yaparak dünya ile dalga geçiyor. 3 ayı geride bırakan Suriye halkı artık Beşşar’a kesinlikle inanmadığını ilan ederek kesin kararını vermiştir. Libya ve Yemen halkı gibi rejim yıkılana kadar direneceğini ilan etmiştir. Halk rejimin yıkılmasını, Esat’ın katliam ve işkencelerinden dolayı Lahey’de yargılanmasını istiyor. Suriye halkı artık reform kelimesini ağzına dahi almıyor. Tek düşünceleri Esat’ın gitmesi, Suriye muhalefeti gerek içeride gerek yurt dışında yeni Suriye’nin kurulması telaşı, direnişi ve heyecanı içerisindedir. Allah yardımcıları olsun.

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT