1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Kürdistanında Yeni Kürt Oluşum: Selahaddin Tugayları
Suriye Kürdistanında Yeni Kürt Oluşum: Selahaddin Tugayları

Suriye Kürdistanında Yeni Kürt Oluşum: Selahaddin Tugayları

Suriye'de ' Selahaddin Tugayları' adlı Kürt muhalif grup, YPG'nin ve askeri uzantısı PYD'nin rejimi korumak için Kürtleri ölüme sürüklemesine izin vermeyeceklerini duyurdu.

A+A-

Kuzey Suriye'de Özgür Suriye Ordusu içinde faaliyet gösteren Selahaddin Tugayları ya da kendilerine verdikleri isimle 'Selahaddin Torunları', yeniden kuruldu. Gruptan gelen son açıklama, "PYD'nin Esad rejimini korumak için Kürtleri kullanmasına izin vermeyeceğiz" oldu.

Türkiye'den destek aldığı iddia edilen grup, ismini Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi'den alıyor. Batılı kaynaklar, grubun, bir süre önce yeniden faaliyete geçtiğini ve Azez ile Cerablus arasında bazı kasabaları Türkiye'nin desteğiyle IŞİD'den geri aldığını iddia ediyor.

Dünya Bülteni sitesinin naklettiğine göre Middle East Eyes'e konuşan 'Selahaddin Tugayları' komutanı Ebu Mahmut Hamza, Afrin ve Halep'te Kürtlerin yoğun olduğu bölgelerde askerlerinin olduğunu belirterek, "Afrin Kürtleri bizim halkımızdır. Rejime destek için bu insanların kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Esad'ı destekleyenler Kürt değildir, olsa olsa rejimin ve Esad'ın ajanları olabilirler" ifadelerini kullandı.

' Selahaddin Tugayları' 2013 yılında aynı bölgelerde çatışmalara katılmış ancak daha sonra dağıtılmıştı. Öte yandan bazı yorumcular Selahaddin Torunları'nın bölgede güçlenmesinin Suriye'de Kürtler arasında büyük çatışmaları tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

 

HABERE YORUM KAT