1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Suriye, İran Destekli Şiilerin İşgali Altında”
“Suriye, İran Destekli Şiilerin İşgali Altında”

“Suriye, İran Destekli Şiilerin İşgali Altında”

Suriye merkezli araştırma şirketlerinden “Jusoor for Studies”in Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhammed Nihat, “Şu an ülkemiz İran destekli şiilerin işgali altındadır.” dedi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Altıncı yılına giren Suriye savaşının seyrine etki eden Suriye'deki şii varlığına dönük yapılan araştırmada 70 bin İran destekli şii milisin Suriye cephesinde savaştığı ortaya çıktı.

Suriye merkezli araştırma şirketlerinden “Jusoor for Studies” konu ile ilgili 3 ay süren araştırma raporunu yayımladı. Raporda Halep, Dera ve Şam bölgelerinde Esed'in kara gücünün yüzde altmıştan fazlasının şiilerden oluştuğu bilgisi yer alıyor. İnfografik harita eşliğinde yayımlanan verilerde şii gruplarla ilgili detaylı bilgiler bulunuyor. Sahada savaşan milislerin ülke ve grup dağılımında 20'şer bin kişilik Afganistan menşeli “Fatımiler” ve Iraklı şiiler çoğunluk arz ederken ardından Lübnan Hizbullahı ve İran Devrim Muhafızları geliyor.

“Şiilerin Merkezi Şam”

Yaklaşık üç aylık bir araştırma sonucu yayımlanan rapora dair konuşan “Jusoor for Studies” Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhammed Nihat, şii güçlerin ana merkezinin Şam olduğunu, Şam Hava Limanı bölgesinde bulunan ana merkez Makar Zucaci'ye ek olarak şiilere ait 12 farklı askerî üssün daha bulunduğunu söyledi.

muhammed_nihat.jpeg
“Jusoor for Studies” Halkla İlişkiler Sorumlusu Muhammed Nihat

“Şiiler Darbe Hazırlığında”

Irak'tan sonra Suriye, Yemen ve Bahreyn'e dönük İran'ın şiirleştirme projesi olduğunu belirten Muhammed Nihat, “Şu an ülkemiz İran destekli şiilerin işgali altındadır, Esed güçlerine eşit sayıda şii milis Suriye'de savaşın aktif gücü oldu ancak temel hedefleri Baas rejimini devirerek şii devlet yapısını egemen kılmaktır.” şeklinde konuştu. Nihat bu endişenin rejim kanadında sivil-asker birçok yetkili şahıs tarafından da dile getirildiğini ifade etti.

“Sahadan Bilgi Toplandı”

İran merkezli kaynaklar başta olmak üzere Suriye'de sahada faal tarafların verileri ışığında raporun şekillendiğini vurgulayan Muhammed Nihat, “Uzun soluklu bir araştırma sonucu ortaya çıkan mevcut dosya Suriye'deki şii varlığına dair bugüne kadar yayımlanmış en önemli kaynak özelliği taşımaktadır.” dedi.

HABERE YORUM KAT