1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Suriye, Irak ve Filistinli 3 Abdullah Kilis’te
Suriye, Irak ve Filistinli 3 Abdullah Kilis’te

Suriye, Irak ve Filistinli 3 Abdullah Kilis’te

Star, Kilis’teki sığınmacı kampına girerek, doğdukları coğrafyalar ayrı, ancak yaşadıkları acı gibi isimleri de aynı olan Suriyeli, Iraklı ve Filistinli üç idealist gençle görüştü. Türkiye’ye sığınan üç Abdullah, kendileri gibi mağdurlara yardım için çalı

A+A-

Kemal Gümüş / STAR

Üç genç... Doğup büyüdükleri coğrafyalar farklı olsa da acıları, dertleri, umutları; hatta amaçları aynı. Tıpkı isimleri gibi. Usame Abdullah Iraklı avukat ve fotoğrafçı, Abdullah Fau Filistinli forklift operatörü ve mütercim, Ahmet Abdullah ise Suriyeli Türkmen gıda uzmanı... Savaşın korkunç yüzüne şahit olmuş ve tüm acılarını iliklerine kadar hissetmiş; akrabaları, arkadaşları hapsedilmiş, işkenceler altında katledilmiş üç idealist genç. Her biri İslam coğrafyasının oluk oluk kan akan diyarlarından gelerek, kendileri gibi savaş mağduru olan Suriyelilere hizmet etmek için gece gündüz çalışıyor. Star sınırın sıfır noktasında Kilis-Suriye hattında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kurduğu kampta ve lojistik merkezinde gönüllü olarak çalışan idealist gençlerle görüştü.

SİVİLLER KATLEDİLDİ

Irak’ın Tikrit kentinden gelen Usame Abdullah, ABD’nin işgali sırasında 15 yaşındaymış. 4 kuzeni ve eşinin kardeşleri katledilmiş. Musul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek avukat olan Usame Abdullah, aynı zamanda profesyonel bir fotoğrafçı. Abdullah, “ABD tanklarla şehirleri vurdu, binlerce masum sivil katledildi” dedi. Kilis’te Suriyeli mültecilerin  sorunları için çeşitli araştırmalar yaptığını anlatan Usame Abdullah, “İnsanlara yardım etmek için okudum, benim işim ihtiyacı olanların yardımına koşmak ve şimdi bunu yapıyorum”diye konuştu.

EĞİTİMİ YARIDA KALDI

Filistinli ünlü Yazar Eymen Halit’in oğlu olan Abdullah Fau Suriye’deki Yermuk kampında doğdu, Şam’da büyüdü. Şam Üniversitesi Fen Fakültesi’nde okurken, 2011’de demokrasi gösterilerine katıldığı için gözaltına alındı. Önüne iki seçenek sunuldu, ya hapis yatacak ya da ülkeyi terk edecekti. İkincisini tercih eederek geldiği İstanbul’da Fen Edebiyat Fakültesi’ne kaydını yaptırdı. Ancak,vizesini uzatamayınca eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

İsimleri gibi aynı kaderi paylaşan Usame Abdullah Abdullah Fau ve Ahmet Abdullah, kendileri gibi savaşın soğuk yüzünden kaçan mültecilere yardım için çalışıyor.

ÜÇ KUŞAK MÜLTECİ

Dedesinin İsrail zulmünden kaçarak Suriye’ye sığındığını anlatan Abdullah Fau, “Burada bir Türkmen ile evlendim. İkimiz de mülteciyiz. Dedem Filistin’den Suriye’ye göç etti, aynı şekilde ben de, babam da Suriye’den Türkiye’ye göç ettik. Babam Filistin’de, ben Suriye’de, oğlum ise Türkiye’de doğdu” diyor. Fau, 2014’ten beri Suriyeli sığınmacılara yardım için çalışıyor. Bazen tercümanlık yapıyorum, genelde ise yardım deposunda forklift kullanıyor.

PROTESTONUN CEZASI ÖLÜM

Ahmet Abdullah da 29 yaşında... 2012 yılında Lazkiye’ye bağlı Şumeran köyünden Türkiye’ye sığındı. Şebbihaların köylerine saldırmasından sonra köyden ayrılmak zorunda kaldığını söyleyen Ahmet Abdullah, “Önce Suriye istihbaratı evimizi bastı. Protestolara katıldığım için beni götürmek istediler, ancak beni bulamadılar amcamın oğlunu götürdüler cezaevinde işkencelerle şehit ettiler” sözleriyle anlattı çektiği acıları. Her ay Türkmen Dağı’na yardım götüren Ahmet Abdullah. Lazkiye Üniversitesi’nde Ticaret okumuş.

HABERE YORUM KAT