Suriye İhvanı İran'ın Teklifini Reddetti

13.11.2013 14:00
Suriye İhvanı İran'ın Teklifini Reddetti
Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İHVAN) Sözcüsü Ömer el-Meşuh, İran'ın masaya oturma teklifini reddettiklerini söyledi.

Sözcü Meşuh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İran'ın, Esed'i hükümeti İhvan'a bırakması için ikna etmeleri karşılığında kendileriyle masaya oturma teklifini reddettiklerini ifade ederek, "İran'ın bu teklifiyle gururlanmadıklarını, bunu kendi tutumlarından vazgeçmediklerini vurgulamak için dile getirdiklerini ve tüm muhalif grupların tutumunun da aynı olduğunu" dile getirdi.

İran'ın, Suriye rejimine yönelik tutumunun değiştiğini ortaya koymadığı sürece İhvan'ın ona karşı tutumunun değişmeyeceğini ifade eden Meşuh, "Suriye rejiminin kendi halkını öldürmek için kullandığı ana araçlardan biri olan İran ile masaya oturmayı nasıl kabul edebiliriz" dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur, son günlerde yaptığı açıklamada, SMDK'ya İran ile masaya oturması için 7 kere teklif geldiğini ve bu tekliflerden birinin de Esed sonrasında kendilerinin İran ile masaya oturmayı kabul etmesi karşılığında Esed'i, hükümeti İhvan'a bırakmaya ikna etmek olduğunu söylemişti.

İstanbul'da düzenlenen SMDK 10. Genel Kurul Toplantısı'nın pazartesi günü kapanışında yapılan yazılı açıklamada, Suriye halkını öldürmede ortak olması nedeniyle Suriye krizinin siyasi yollarla çözümünde İran'ın herhangi bir rolünün olmasının reddedildiği vurgulanmıştı.

AA

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim