1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye, Hamisi Rusya’nın Teklifini Kabul Etti
Suriye, Hamisi Rusya’nın Teklifini Kabul Etti

Suriye, Hamisi Rusya’nın Teklifini Kabul Etti

Muallim, Rusya'nın, Suriye'de bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması teklifini kabul ettiklerini söyledi.

A+A-

Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Rusya'nın, Suriye'de bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması teklifini dün akşam kabul ettiklerini söyledi.

Muallim, Moskova'da Rusya Parlamentosu Başkanı Sergey Narışkin ile görüştü.

Rus devlet haber ajansı İtar-Tass'ın bildirdiğine göre, Narışkin ve Muallim, Rusya'nın, Suriye'de bulunan kimyasal silahları uluslararası denetim altına alma önerisini değerlendirdi. 

Görüşmede Muallim, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün yaptığımız görüşmede bize ülkemizde bulunan kimyasal silahları kapsayan bir teklifte bulundu. Biz dün gece öneriyi kabul ettik" dedi. 

Muallim, Rusya'nın önerisini, ABD'nin ülkesine karşı güç kullanmasının önüne geçmek için kabul ettiklerini ifade etti.

Narışkin de  Suriye ve Rusya arasında tarihten gelen iyi ilişkilere dikkati çekerek, Suriye'ye olası askeri müdahaleye karşı olduklarını tekrarladı.

Rus parlamenter Narışkin, Suriye'de bulunan kimyasal silahları uluslararası denetim altına alma önerisini, Suriye krizinin çözümü için önemli bir adım olarak nitelendirdi.

***

AB'den Rusya'nın Önerisine Destek

Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların denetlenmesi yönündeki teklifine Avrupa Birliği'nden destek geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, "Teklifi ilgiyle inceliyoruz. Suriye'de şiddeti azaltacak her öneriyi memnuniyetle karşılıyoruz. Kimyasal silahların kullanım dışına çıkarılması hayati" dedi.

Bu ciddi teklifin tüm taraflarca dikkate alınması ve gereğinin yapılması çağrısında bulunan Mann, AB'nin de üzerine düşen katkıyı vermeye hazır olduğunu vurguladı. Sözcü, "Bu tür süreçlerde herkes hızla sürece bağlılığını bildirmeli ve elbette biz de rolümüzü oynamaya istekliyiz" ifadesini kullandı.

Bu arada AB Komisyonu, Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar için 58 milyon avro ilave yardım kararı aldı.

 Arap Birliği de Destekliyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, "Arap Birliği, Suriye krizinin başından beri siyasi çözümden yana oldu. Rusya'nın Suriye'deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesi teklifine olumlu bakıyoruz. İlerleyen saatlerde teklife destek veren yazılı açıklama yapılacak" dedi.

 

HABERE YORUM KAT