1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. “Suriye Halkının Kabul Etmediği Bir Barış Uygulanabilir Olmaz”
“Suriye Halkının Kabul Etmediği Bir Barış Uygulanabilir Olmaz”

“Suriye Halkının Kabul Etmediği Bir Barış Uygulanabilir Olmaz”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Suriye halkının kabul etmediği adil ve kalıcı bir barış, masada kabul edilse bile uygulanabilir olmaz." dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa'da Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'na verilen arada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda ilk olarak Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) ele alındığını, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve ilgili bakanların bu konuda sunum yaptığını dile getirdi.

"Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının muhatabı Suriye halkıdır"

AA’nın yer verdiği habere göre Kurtulmuş, Suriye'de nasıl bir çözüm olacağının birinci derecede muhatabının Suriye halkının bizatihi kendisi olduğunu belirterek, "Suriye halkının istemediği hiçbir çözüm, Suriye halkına zorla hiçbir masada dayatılamaz. Suriye'nin bundan sonraki siyasi geleceğinin ne olacağına bırakın da Suriye halkı kendisi karar versin. Eğer uluslararası camia samimi olarak Suriye'de bir barış elde etmek istiyorsa Suriye halkının, bütün kesimleriyle, herkesin temsil edildiği bir demokratik sürecin önünü açsın. Hiç kimse, nasılsa eli zayıftır diyerek Suriye halkının istemediği bir görüşü, kabul etmeyeceği bir siyasi çözümü Suriye halkına dayatmaya kalkmasın." ifadelerini kullandı.

"Suriye halkının kabul etmediği bir barış uygulanabilir olmaz"

Suriye halkının kabul etmediği adil ve kalıcı bir barışın masada kabul edilse bile uygulanabilir olmayacağını kaydeden Numan Kurtulmuş, "Dolayısıyla uygulanabilir, kalıcı, adil bir barış Suriye halkı için bizim temennimizdir, duamızdır. Onun sağlanmasını dileriz." şeklinde konuştu.

"Birlikte barış içinde yaşasınlar"

Kurtulmuş, Suriye'de Türkmenler, Araplar, Nusayriler, Sünniler, Kürtler, Ezidiler, farklı bütün unsurlarıyla bu insanların yüzlerce senedir burada yaşadıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

"Kıyamete kadar da yaşasınlar ama birlikte barış içinde yaşasınlar. Hiçbiri, Suriye'nin içerisindeki bu politik dağınıklıktan istifade ederek kendi lehine, diğerlerinin aleyhine siyaset oluşturmaya kalkmasın. Bizim hassas olduğumuz nokta budur."

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT