1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Suriye halkını üzenler..
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye halkını üzenler..

A+A-

Suriye halkı 10 aydan beri sivil direnişini sürdürürken 5500 insan hayatını kaybetti.

On binlerce insan kışla ve fabrika depolarında gözaltında tutuklu- 4000 insan kayıp. Suriye halkı, Baas rejiminin askeri ve polis gücüne karşı sivil direnişine devam ederken, maalesef Türkiye’deki bazı siyasetçilerin demeçleri Suriye halkını ve Ulusal konseyin muhaliflerini hayal kırıklığına uğrattı.

9 aydır Türkiye’de bulunan muhalif görüşe mensup Kürt-Türkmen-Arap-Sosyalist-Liberal-İslamcı liderlerin ne dediklerine bakmadan, Suriye devlet yetkilileri ile görüşüp, meseleyi bilgi noksanlığı ile değerlendirmek, merhamet değerlerine yakışmamaktadır. Arap Birliği gözlemcilerinin 15 günlük ziyaretleri Mısır’da değerlendirilirken, Beşşar yönetiminin Suriye’de sivil halka karşı ağır silahlar ile katliamlara devam ettiğine şahit oluyoruz.

Şam’da 3 günlük ziyarette bulunan Saadet Partisi’ne, Türkiye hükümetini şikayet eden Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Velit Muallim’in sözlerine karşı, SP lideri Mustafa Kamalak’ın cevapları Suriye Müslüman kardeşler siyasi şefi Faruk Tayfur’u, Suriye Ulusal meclisi ve Suriye halkını üzmüştür. Beşşar’ın; “Biz Türkiye ile 10 yılda tarih değiştirdik. Türk halkı vefakar bir millet, ancak bu süreçte hükümetin tavrını anlamakta zorlanıyoruz” sözüne, devlet başkanı yardımcısı Prof, Necah Atar’ın; “Sayın Tayyip Erdoğan Davos’ta, Mavi Marmara’da takındığı tavır, Arap dünyasında heyecana sebep oldu. Ancak son yaşanan gelişmeler gösterdi ki, Davos’ta ki çıkış da, tiyatrosal bir gösteriden ibaretmiş” sözüne ilaveten, Dışişleri Bakanı Velit Muallim de; “AK Parti’nin son aylarda takındığı tavır yüzünden Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bitme noktasına geldiği”ni tekrarladı.

Suriyeli devlet adamları AK Parti ile çok iyi dost ve ilişki içinde olduklarını belirtiyorlar.. Hatta AK Parti’nin; Filistin, Davos, Mavi Marmara tavırlarından dolayı takdirlerini gizlemiyorlar. Fakat % 8 Nusayri azınlık diktatörlüğün sultasını sallamaya başlayan, ve % 80’i Sünni olan Suriye halkının gücü karşısında halkın yanında tavır alan, Türkiye’de % 50 oy alarak Ortadoğu’da ki Arap devrimlerine bile örneklik teşkil eden AK Parti’ye birden bire düşman kesiliyorlar.

Baas diktatör yönetiminin mesajlarına karşın SP lider Mustafa Kamalak ne diyor?

Kamalak şöyle diyor: “AK Parti iktidarının Suriye konusundaki tavrı Türk milletinin görüşünü yansıtmamaktadır. Biz batı müdahalesine karşıyız, ülkelerimiz arasında sınır olabilir ama Rabbimiz, Kitabımız, Kıblemiz, Peygamberimiz birdir, sorunların çözümü Müslümanların kardeşliği ve İslam ülkelerinin birliğinden geçmektedir. Liderimiz Erbakan ömrünü İslam’ın mazlum kardeşlerini bir araya getirmek için harcamıştır.”

Bir hafta önce Türkiye de tüm partileri ziyaret eden Hamas’ın Filistin Gazze yönetimi Başbakanı İsmail Heniyye’nin, “Eğer Arap baharı olmasa idi, ben Türkiye’ye gelemezdim. Arap baharı, Filistin’in ve İslam’ın baharı olacaktır” sözünü hatırlamakta fayda var.

Şam’a Baas diktatörleri ile görüşmeye giden Türkiyeli muhalif gruplar, ne hikmet ise Suriye’de halk ile görüşmüyorlar.. Hama-Humus-İdlip-Dere Zoor-Banyas-Lazkiye-Deraa sokaklarına girip kadınlar, çocuklar, tutuklular ile görüşmüyorlar.. Türkiye’de bulunan 8 bin mülteci ile konuşmuyorlar. 35 yıldır sürgün yaşayan siyasi meslektaşları ile konuşma zahmetinde bulunmuyorlar.

Şam diktasına güç ve moral verici açıklamalar, diktatör Baas yönetiminin 5 aydır süren zulüm çarkına maalesef su taşımaktadır..

Suriye’de akan kanı durdurmak isteyenler, önce Dışişleri Bakanı sayın Ahmet Davutoğlu’ndan bilgilenme talebinde bulunmalılar..

Beşşar ile hem ticaret, hem de Suriye’nin istikrarı için 61 kez demokratik taleplerde bulunan Hükümet’den, Suriye politikası hakkında rapor istenilmeli..

Suriye halkının kanı canı ve malına karşı yapılan tecavüz ve katliamları, iç siyasi tartışmalara malzeme yapmak yanlıştır.

Suriye’de Müslümanlar katledilirken, din, vicdan ve adaletin yerini ABD-İngiliz, Rus, Çin, İran ve Suud’un reel politik duruşların aldığına tanık oluyoruz.

Baas yönetimi ile muhalefet arasında arabulucu olmak için artık çok geç kalındı..

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum