Suriye Halkı Reformları Test Edecek!

22.04.2011 12:35
Suriye Halkı Reformları Test Edecek!
Suriyeli muhalifler otokratik Esed yönetimini bir kez daha görevi bırakmaya zorlayacakları ‘Büyük Cuma’ için hazırlanıyorlar.

Suriye halkı Esed yönetiminin kaderini belirleyecek önemli eylemlerden birine hazırlanıyor. Muhaliflerin düzenleyeceği "Büyük Cuma" eylemlerinin Esed'in reformlarını test edeceği yorumları yapılıyor.

El Cezire, ülkede 40'ı aşkın şehirde gösterilerin planlandığını aktardı. Geçtiğimiz Cuma başkente yürüyen binlerce muhalif güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle geri çevrilmişti.

Eylemler geçtiğimiz günlerde 48 yıllık olağanüstü hal yönetimini kaldırdığını açıklayan Baas Partisi yönetiminin göstericilere karşı baskı ve kanlı müdahalesinin sınırlarını test edecek.

Eylemciler, Pazartesi günü 21 muhalifin katledilmesinden sonra kendi sokak devriyelerini oluşturmuş vaziyetteler.

Mart ortasında başlayan gösterilerde şimdiye dek 220'den fazla muhalif katledildi.

Muhalefet, Beşar Esed'in OHAL yasasını kaldırışının sembolik olduğunu, halihazırda yasaların güvenlik birimlerini geniş yetkilerle donattığını belirtiyorlar.

İnsan Hakları İzleme Örgütü bugünkü eylemler için "Esed Cuma günkü eylemlere vahşi şiddet kullanmadan izin vererek niyetlerini ispat etme şansına sahip." değerlendirmesinde bulundu. Örgüt "Reformlar ancak Suriye güvenlik birimlerinin insanları vurmayı, gözaltına almayı ve protestoculara işkence yapmayı bıraktığında anlamlı olacaktır" dedi.

ORDU YIĞINAK YAPTI

Bununla birlikte görgü tanıkları ordunun Humus şehrine yığınak yaptığını aktardılar. Tanıklar çevrede çok sayıda sivil polisin de bulunduğu bilgisini verdiler.

Kaynak: ETHA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim