1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Halkı Bugün de Ayaktaydı!
Suriye Halkı Bugün de Ayaktaydı!

Suriye Halkı Bugün de Ayaktaydı!

Cuma namazı sonrası başta Der'a olmak üzere Suriye’nin birçok şehrinde Esed karşıtı gösteriler yeniden başladı.

01 Nisan 2011 Cuma 16:29A+A-

Suriye'nin başkenti Şam'da Esed karşıtı muhalifler tarafından gerçekleştirilen protesto gösterisine yüzlerce kişi katıldı.

Reuters haber ajansına göre Esed'in reform vaatlerini inandırıcı bulmayan Suriyeli muhalifler Şam başta olmak üzere Suriye'nin farklı şehirlerinde protesto gösterisi düzenliyor.

Şam'da gerçekleştirilen protesto gösterisine polis biber gazı ve coplarla müdahale etti.

Görgü tanıkları Lazkiye'de Suriye ordusuna bağlı askerlerin devriye gezdiğini dile getirdi.

Son iki haftada düzenlenen protestolarda hayatını kaybeden 70'ten fazla kişiyi onurlandırmak için bugünkü gösteriler "Şehitler Günü" olarak adlandırılıyor.

DER'A'DA GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇILDI

Esed'in ordu ile hakimiyet sağlamaya çalıştığı Der'a'da devriye gezen büyük birliklere rağmen halk yine sokaklara dökülünce polis ve asker göstericilerin üstüne ateş açtı.

Der'a şehrinde bulunan görgü tanıkları, 10 binin üzerinde kişinin "Özgürlük istiyoruz!" ve "Şehitlerin kanı ucuz değildir!" şeklinde sloganlar atarak sokaklarda ilerlediğini söyledi.

İHVAN: ESED'İN REFORM VAATLERİ GERÇEKÇİ DEĞİL!

Suriye Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri Riyad El-Şıkfi, Suriye'de dökülen kanların ortaya çıkmaması için basının ülkeden uzaklaştırıldığını söyledi.

Suriye'deki yönetim açısından medyanın büyük bir korku kaynağı olduğunu ifade eden Şıkfi, "Şu bir gerçektir ki, basın onların kanlı yüzünü göstermektedir. Esed'in reform sözleri yalandan başka bir şey değildir" dedi.

Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmek üzere İstanbul'a gelen Suriye Müslüman Kardeşler temsilcileri, Mazlumder İstanbul Şubesi'ndeki toplantıda Suriye'de yaşanan sivil halk ayaklanmasını değerlendirdi.

Suriye Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri Riyad El-Şıkfi Baas partisinin iktidara gelmesinden sonra ülkede muhalefetin sona erdiğini ve hapishanelerin muhaliflerle doldurulduğunu söyledi. El Şıkfi "Bugüne kadar rejim kendisini korumak için birçok şehirde katliamlar yaptı, tarih bize yaşanabilecek bu tür olaylara ilişkin ipuçları vermektedir ve Suriye'deki durum endişe vericidir" dedi.

Şıkfi ayrıca "Beşşar'ın kurduğu sistem babasından miras bir sistemdir, bu yönüyle Suriye rejimi bir veraset cumhuriyetidir. Birçok insan Esad ailesini eleştirdiği için hapislerde bulunmaktadır. Mevcut Suriye halkının talepleri meşrudur ancak bu taleplere rejim şiddetle karşılık vermektedir" dedi.

Devlet başkanı Beşşar Esad'ın konuşmasını hayal kırıklığı olarak değerlendiren Genel Sekreter El-Şıkfi "Bu konuşma boyunca dillendirilen reform vaatlerini biz on yıldır duyuyoruz, reformlarla ilgili Suriye yönetiminin açıklamaları inandırıcı değildir. Şu anda olağanüstü halin kaldırılmasıyla ilgili bir komisyon kurulmuştur ancak olağan üstü hal kanunları yerine terörle mücadele kanunlarının getirilmesi düşünülmektedir ki bu da olağan üstü halin devamı anlamındadır" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum