1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Görüşmeleri Temmuzda Başlayabilir
Suriye Görüşmeleri Temmuzda Başlayabilir

Suriye Görüşmeleri Temmuzda Başlayabilir

De Mistura, "Suriye görüşmelerinin ne zaman başlayacağı 29 Haziran'daki Güvenlik Konseyi toplantısına bağlı. Hedefimiz ise temmuz." dedi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin ne zaman başlayacağının 29 Haziran'da yapılacak BM Güvenlik Konseyi'ndeki toplantıdan sonra netleşeceğini, hedef tarihin ise temmuz ayı olduğunu söyledi.

BM insani erişim çalışma grubu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen de Mistura, geçen hafta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Rusya'ya gittiğini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Suriye konusunda kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

"GÖRÜŞMELERİN TARİHİ GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANTISINA BAĞLI"

De Mistura, "29 Haziran'da yapılacak Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a gideceğim. Washington'da da istişarelerde bulunacağım. Bu arada teknik görüşmeler de sürüyor. Kahire ve Moskova'da yapıldı. Bir sonraki görüşme Riyad'da olacak. Teknik görüşmeler Suriye görüşmelerin yeniden başlayabilmesi açısından oldukça faydalı oldu. Suriye görüşmelerinin ne zaman başlayacağı ise 29 Haziran'daki Güvenlik Konseyi toplantısına bağlı. Hedefimiz ise temmuz."

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT