1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye Dramı Flautre'i Ağlattı
Suriye Dramı Flautrei Ağlattı

Suriye Dramı Flautre'i Ağlattı

AP Milletvekili Flautre, Suriye dramı hakkında dinledikleri karşısında gözyaşlarını tutamadı.

A+A-

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Helene Flautre, Suriye oturumunda Esed zulmü ile ilgili anlatılanlara dayanamadı. Gözyaşlarına boğulan Flautre, bir süre salonu terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra Zaman’a yaptığı açıklamada, “Bugün duyduklarım beni kahretti.” dedi. AB, ABD ve İslam ülkelerine ‘Esed’in bir an önce gitmesi için harekete geçme’ çağrısı yaptı.

72. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) Suriye oturumuna başkanlık eden Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Helene Flautre, duydukları karşısında gözyaşlarını tutamadı. Flautre, Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Koalisyonu’nun üyesi ve eski başkanı Muaz el-Hatip’in, Suriye’de yaşananları ayrıntıları ile anlatmasının ardından ağlamaya başladı ve sakinleşmek için bir süre salonu terk etmek mecburiyetinde kaldı. Zaman’a konuşan Flautre, “El Hatip’in Suriye’de sürmekte olan zulüm ve vahşi rejimin yaptıklarına dair anlattıkları karşısında kayıtsız kalmak mümkün değildi. Bu büyük bir insanî trajedidir. Bugün duyduklarım beni kahretti.” dedi. AB, ABD ve İslam ülkelerine çağrı yapan Flautre, “Esed artık bir an evvel gitmeli ve zulüm son bulmalıdır.” ifadesini kullandı. Önceki günkü Gezi Parkı oturumuna yoğun ilgi gösteren Avrupalı vekillerin Suriye toplantısına katılımlarının çok düşük olması Türk tarafının tepkisini çekti. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Dış İlişkiler Dairesi’nden yetkililer ise toplantıyı baştan sona takip etti.

KPK kanadının Türk üyeleri Flautre’a gözyaşları için teşekkür ederken, Suriye oturumunu sonuna kadar Avrupa Kanadı’ndan sadece Polonya milletvekili Jaroslaw Walesa’nın takip etmesi AK Parti milletvekillerinin protestosuna sebep oldu. KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran Avrupalıların ilgisizliğinin “kendilerini ziyadesiyle üzdüğünü” ifade ederken, Flautre, “Merak etmeyin. Burada konuşulanlar gerekli makamlara ulaştırılacak.” dedi.

El Hatip, Esed rejimini ‘Alevi’ şeklinde tanımlamanın doğru olmadığını, tek doğru tanımın “zalim” olduğunu vurguladıktan sonra konferansların işe yaramadığını artık milletlerarası toplantı istemediklerini söyledi. Rejimin işkencelerine somut örnekler veren El Hatip, Avrupalıların sürekli “siyasi çözüme vurgu” yapması üzerine, “Siyasi çözüm askeri müdahele gerektiriyor. Birkaç ay sonra askeri müdahele de işe yaramayabilir.” dedi.

Demirkıran El Hatip’e “Allah-u Teala sizlerle” derken, önceki gün salonu dolduran Avrupalı milletvekillerinin Suriye konusuna ilgi duymamalarını eleştirdi. “Bugün bu salon dolmalıydı, Avrupalı dostlarımız bu söylenenleri duymalıydı. Gezi Parkı’na gösterilen ilgi Suriye’den esirgendi.” diyen Demirkıran’ın ardından söz alan AK Partili milletvekilleri eleştiri dozunu artırdı. AK Parti Gaziantep milletvekili Ali Şahin, Flautre’un gözyaşlarına teşekkür ederken, “Keşke AB de bu gözyaşlarına sahip olabilseydi, bu dramlar yaşanmayabilirdi.” dedi. AK Parti Muş milletvekili Faruk Işık ise, “AP’deki arkadaşlar bugün yoklar. Ne kadar demokrat ve medeni olduklarını gördük. Çifte standart var.” dedi.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum