1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Direnişinin Etkin İsmi: Ahraruş Şam
Suriye Direnişinin Etkin İsmi: Ahraruş Şam

Suriye Direnişinin Etkin İsmi: Ahraruş Şam

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin büyük destek verdiği Ahraruş Şam'ın (Şam'ın Hürleri) Suriye'deki en güçlü direniş örgütü olduğunu yazdı.

A+A-

Ajansa göre Ahraruş Şam, geçen yıl liderlerinin şehid olmasının ardından yeniden toparlandı ve Suriye'deki savaşta önemli rol oynamaya başladı.

Reuters'ın Beyrut bürosundan Meryem Karuni, analizinde Ahraruş Şam'ın etkin gücünü şu unsurlara bağlıyor:

  • Suriyeli direnişçilerin kontrolündeki bölgeler ile Türkiye arasındaki tek yasal geçiş noktası olan (Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısındaki) Babel Hava'yı kontrol etmesi,
  • Halep ve İdlib çevresinde güçlü olması,
  • Türkiye'nin de desteğiyle Şam hükümetiyle pazarlıklara girişmesi,
  • İdeolojisini kabul edebilebilir bir çizgiye çekmesi.

Ahraruş Şam'ın, IŞİD karşıtı olduğunun altı çizilen analizden bazı satırlar şöyle:

"Batılı bir diplomat Ahraruş Şam'ın ademi merkeziyetçi ve diğer gruplarla çalışma niyetindeki bir grup olarak görüldüğünü söyledi. Ahraruş Şam muhtemelen Suriye'de gelecekte yapılacak barış görüşmelerinde söz sahibi olacak.

"Grubun komuta kadrosu uzun vadede Suriye'nin geleceğinde rol oynamak istiyor.

"Ahraruş Şam, halen Esad rejimi ve onun Lübnan'daki müttefiki Hizbullah'la müzakereler yapıyor. Müzakereler, Lübnan sınırı yakınında muhaliflerin kontrolündeki bir kasaba ile İdlib'de Suriye rejiminin kontrolündeki iki Şii kasabasının geleceği ile ilgili.

"Suriye konusunda farklı uçlarda olan bölgesel güçler Türkiye ile İran'ın da desteklediği görüşmeler, en az iki kere kesildi. Ancak müzakereler Ahraruş Şam'a savaş sonrasında yapılacak görüşmeler için deneyim kazandırmış oldu.

Geçen yıl liderleri şehid olmuştu

Ahraruş Şam esasında El Kaide'ye bağlı bir grup tarafından kuruldu. Liderleri geçen yıl tek bir saldırıda şehid oldu.

Reuters örgütün zamanla daha da güçlendiğini, en az 2 bin direnişçi ile İdlib'i ele geçiren Fetih Ordusu koalisyonuyla birlikte hareket ettiğini, Nusra Cephesi'ni de kapsayan bu grup içinde en etkili gruba dönüştüğünü belirtiyor.

150922082137_ahrarelshamfghters_624x351_reuters.jpg

Ahraruş Şam'ın geçen hafta seçilen yeni daimi lideri bu Ebu Yahya El-Hamawi ilk mesajında diğer direniş gruplarına da seslenmiş ve gelecekte müzakere edecekleri görüşmelerde onların da yer alacağını söylemişti. Reuters Ahraruş Şam ile Nusra arasında özel bir ilişki olduğunu belirtiyor.

150810114857_al_nusra_font_624x351_afp.jpg

Ajanstaki analizde şu tespitler de yer alıyor:

"Suriye'deki muhalifler, Nusra'nın silahlarının çoğunu Ahraruş Şam'ın tedarik ettiğini söylüyor. Bu durumun hala sürüp sürmediği net değil.

"Ahraruş Şam'ın yükselişini sadece diğer muhalif gruplar değil, örgütün düşmanları da yakından izliyor."

BBC

HABERE YORUM KAT