1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Direnişçilerin Aşçı Annesi
Suriye Direnişçilerin Aşçı Annesi

Suriye Direnişçilerin Aşçı Annesi

'Um Ömer' her gün sabahın erken saatlerinde kalkarak direnişçilere yemek hazırlıyor.

A+A-

Ömer'in Annesi diye çağrılan 53 yaşındaki Suriyeli kadın, Türkmen Dağı'ndaki onlarca direnişçiye her gün üç öğün yemek hazırlıyor.

AFP'ye konuşan 'Um Ömer' (Ömer'in annesi) adlı bu kadının görevi, muhalif savaşçılara yemek yapmak. Ülkenin kuzeyindeki Türkmen Dağı'ndaki savaşçılara hizmet eden 53 yaşındaki Suriyeli kadın, günlük çalışmasını ise şöyle anlatıyor: 'Yemek hazırlamak için her sabah saat 05.00'te kalkıyorum. Bir yıl boyunca tek bir gün bile işimi aksatmadım.' Lazkiye yakınlarındaki Türkmen Dağı'nda kalan genç bir savaşçı, yaptığı işle 'cihad'a hizmet ettiğini söyleyen anne için, 'Kar, yağmur, hatta roket altında bile bize yemek yapmayı bırakmadı' diyor.

Suriyeli kadının tüm savaşçıların annesi gibi olduğunu anlatan keskin nişancı Ebu Halid, 'Bizim için imkansızı başarıyor. Bir gün içimizden biri sütlaç istedi. Sütlaç yapılacak malzemeleri ne yaptı etti buldu ve bize o tatlıyı yaptı' ifadesini kullanıyor. Suriyeli kadın ise, 'Yemek yapmak benim devrime olan bir çeşit hizmetim. Ve bu işle uğraşmak zihnimi meşgul ettiği için bomba korkusundan da uzak kalmış oluyorum' diyor. (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT