1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Devrimi Araplarla Kürtleri Birleştiriyor
Suriye Devrimi Araplarla Kürtleri Birleştiriyor

Suriye Devrimi Araplarla Kürtleri Birleştiriyor

Artık devrim sürecine giren Suriye’de halk Beşşar Esed’e karşı birleşiyor. Ülkenin farklı bölgelerinde yönetim karşıtı gösteriler için sokaklara çıkan Suriyeliler birlik sloganları atıyor.

04 Mayıs 2011 Çarşamba 14:06A+A-

HASAN DOĞAN / ŞAM

Kimi kesimler gösteriler başladığında Suriye'de mezhepler ve ırklar arasında iç çatışma çıkacak senaryosunu dillendirmişlerdi. Fakat Suriye'de haftalardır tam tersi bir durum yaşanıyor.

Kürt bölgelerinde Araplara destek sloganları, Arap bölgelerinde de Kürtlere destek sloganları atılıyor.

Suriye'de Hıristiyanlar Baas rejimi tarafından gösterilerde öldürülen Müslüman gençler için gözyaşı döküyor, Müslüman devrimciler de yayınladıkları bildirilerde Hıristiyanlarla bir problemlerinin olmadığını, asıl problemlerinin Baas diktatörlüğüyle olduğunu vurguluyorlar.

Uzun zamandır Suriye'de yaşayan biri olarak halkın bu kadar birleştiğini, bu kadar el ele verdiğini hatırlamadığımı da ifade etmek istiyorum.

Suriye'de Beşşar Esed sonrası mezhep çatışması, dinler arası kavga çıkacağı tezi ise daha çok Baas yönetimi tarafından gündeme getiriliyor. Baas yönetimi sürekli olarak bu senaryoyu işleyerek halkı korkutmaya, iktidarını sağlamlaştırmaya çalışıyor. Fakat bu senaryo her türlü abartılı propagandaya rağmen daha şimdiden iflas etmiş gibi gözüküyor.

Bu arada dün gece Suriye'de en az 100 yerde Beşşar Esed karşıtı gösteriler düzenlendi. Şehirlerde, kasabalarda, köylerde sokaklara çıkan insanlar ayrıca Der'a şehrine destek sloganları attılar.

İşte o gösterilerden bazı görüntüler:

KAMIŞLI:

HAMA:

HALEP:

HABERE YORUM KAT