1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Suriye Devlet Başkanlığı Seçiminin Hukuki Dayanağı Yok"
"Suriye Devlet Başkanlığı Seçiminin Hukuki Dayanağı Yok"

"Suriye Devlet Başkanlığı Seçiminin Hukuki Dayanağı Yok"

Suriye İnsan Hakları Örgütü, Suriye devlet başkanlığı seçiminin hukuki dayanağının olmadığını öne sürdü.

A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Suriye topraklarının yüzde 95'inde düzenlenen saldırı, bombardıman ve çıkan çatışmalar nedeniyle ülke içinde 6,5 milyon, yurt dışında ise yaklaşık 3 milyon kişi mülteci durumuna düştü. Bu durumda seçimler yapılamaz" denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

"Bağımsız kaynaklara göre, geçen 3 yıl içinde 215 bin kişi tutuklandı, 92'si çocuk, 31'i kadın 4 bin 571 kişi gözaltında iken öldürüldü, 7 bin 500 kadın cinsel istismara uğradı, 14 bini çocuk, 13 bini kadın 100 binden fazla insan katledildi. Yani her gün ortalama 100 Suriyeli öldürüldü. Sivillere yönelik 52 farklı kimyasal saldırı düzenlendi. Uluslararası anlaşmalara göre kullanımı yasak silahlar, füzeler siviller üzerinde kullanıldı. Toplu ölümlere neden olan 5 bin 827  'varil bombası' atıldı. Bütün bunları halkına yapan bir rejimin seçim yapması ve halkın tercihine saygılı olması mümkün değildir. Bunları gerçekleştiren rejim, seçim kılıfı altında kendisine meşruiyet aradığı için bu seçimler geçersizdir."

Halkını toplu şekilde ölüme mahkum eden bir rejimin seçim yapma hakkının olmadığı vurgulanan açıklamada, 2005'te BM'de kabul edilen R2P doktrini "Koruma Sorumluluğu” gereği, BM'den halkın özgür seçim yapması için olaya müdahil olması talep edildi.

Yurt dışındaki Suriyeliler, 3 Haziran'da yapılacak devlet başkanlığı seçimi için bazı ülkelerdeki temsilciliklerde 28 Mayıs'ta oy kullanmaya başlamıştı. 

HABERE YORUM KAT