1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Suriye Buhranı’nda Siyaseti Değişmeyen İki Ülke..
Suriye Buhranı’nda Siyaseti Değişmeyen İki Ülke..

Suriye Buhranı’nda Siyaseti Değişmeyen İki Ülke..

Suriye Buhranı’nda aslî oyuncu olmadıkları halde, aslî oyuncu gibi ya da o rolü üstlenmeye çalışan iki ülke olan İran ve Türkiye Suriye Buhranı’nda siyasetlerini baştan beri değiştirmediler.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi değerlendiriyor:

Suriye Buhranı’nın 5 yıl süreceğini kimse tahmin edemezdi, herhalde. 

Bugün gelinen noktada ise artık, bu buhranı sona erdirecek çare olarak, neredeyse, ‘Yangını söndürecek son çare, yangının kendisidir; yanacak bir şey kalmayınca, yangın kendi kendine sönecektir.’ gibi bir noktaya gelinmiş bulunuluyor.

Bu arada, bu buhranın başından beri oyunun asıl oyuncuları, müslüman coğrafyalarını 100 yıl öncelerde parça-parça etmiş olan emperyalist güç odakları idi. Tabiatiyle, en başta da B. Amerika, İngiltere, Rusya, Fransa, Almanya ve emperyalist odakların maddî açıdan güçlü sayılan diğer devletleri. Sionist İsrail rejimi ise bu buhrandan en büyük faydayı sağlamaya çalışıyor tabiatiyle...

Bu arada, bu buhrana yıllar boyu sessiz kalan Rusya, son 6 aydır, devreye züccaciye dükkanına giren bir fil gibi girdi. Amerikan emperyalizminin bu durum için Rusya’yla uzlaştığı ihtimalleri de sözkonusu.

Yazının Devamı>>>