1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sürecin Yeni Aşamalarının Ipuçları
Sürecin Yeni Aşamalarının Ipuçları

Sürecin Yeni Aşamalarının Ipuçları

Çözüm sürecine yasal zemin hazırlayan hükümet, kısa bir süre öncesine kadar tıkanma aşamasına geldi denilen süreçte önemli bir adım atıyor. Sürecin ipuçlarını Al Jazeera derledi.

A+A-

/ Al Jazeera

Türkiye'nin uzunca bir süredir konuştuğu 'çözüm süreci' ile ilgili ilk ipucu tam da Lice’de yol kapatma eylemleriyle 'çözüm süreci tıkandı' havası hakimken İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan’dan gelmişti. Öcalan 1 Haziran'da İmralı heyetine “Süreçte yeni bir aşamaya geçiliyor” dedi. Hükümetin 19 Mayıs’ta yaptığı geniş kapsamlı çözüm süreci toplantısının önemi de bu açıklama sonrasında anlaşıldı.

Süreçle ilgili en net ipucu ise Diyarbakır’da düzenlenen “Yeni Türkiye’nin açılan kilidi: Çözüm süreci” çalıştayında yasanın kapsamına ilişkin, “Bu yolun sonunda eve dönüşler, hayata dönüşler, siyasete tekrar dönüşler, hepsi var. Farklı bir Türkiye var” sözleriyle Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan geldi.

Bu sözlerle anlaşıldı ki aslında sürecin durma noktasına geldiği, özellikle Kandil’den gelen sert açıklamalarla eylemsizliğin bittiği yorumları yapılırken hükümet kendi içinde büyük bir adım atmak için çalışma yapıyordu.

Bir ipucu da Önder’den

HDP’nin İmralı - Kandil - hükümet üçgeninde mekik dokuyan heyetinden Sırrı Süreyya Önder, 23 Haziran'da Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, 1 Temmuz’da kapanması beklenen Meclis’in kapanmayacağını söyledi. Üstelik atılacak adımlara ilişkin ayrıntı da verdi.

“Yasal çerçeve oluştuğu anda bunu diyalogdan müzakereye geçiş olarak tanımlamanın önünde bir engel yok. Bu bir günlük bir iştir. Ben Meclis kapanmadan bu iş olacak diye düşünüyorum, olmalı. Yoksa Kürt halkı bu konuda somut bir şey görmediği zaman sürece yönelik desteğinde önemli kırılmalar yaşanır. Meclis 10’una kadar açık.”

Önder’in bu sözlerinden sadece birkaç saat sonra bir mesaj da Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırıldığı gerekçesiyle eylem yapan annelerden geldi. Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen anneler yaptıkları açıklamada kendilerine, “eve dönüş yasası yolda. Meclis’e sevk edilecek” bilgisinin verildiğini söylediler.

Al Jazeera’nin edindiği bilgiler süreçte annelerin beklediği eve dönüşlerin hızlanmasına yönelik adımın hemen atılamayabileceği yönünde. Fakat şimdi olmasa da sürecin son aşamalarında bu adım da atılacak. Sürecin başından sonuna tarifini, devletin yükümlülüklerini tarif eden bir düzenleme gündemde.

Yurtdaş: Cumhurbaşkanlığı süreci ile değerlendirilmeli

Hükümetin atmayı planladığı adımlarla ilgili Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan eski DEP milletvekili, Avukat Sedat Yurtdaş, gelinen noktanın cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği görüşünde.

“AKP’nin bu cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve aslında ortaya çok yeni bir durum olarak çıkan anaların çocuklarını isteme durumu hep birlikte değerlendirilmeli. Benim görebildiğim kadarıyla AK Parti, annelerin bu talebini karşılayarak halka yönelik bir başka adım atmayı planlıyor. Süreç işliyor, zaman sıkışıyor. “

Yurtdaş’ın beklentisi de tıpkı planlandığı gibi eve dönüşlerin kademeli olarak düzenlenmesi:

“Türkiye’de maalesef her şey kademeli yapılıyor. Yasalarda yapılan değişiklikler beş, altı pakete yayıldı bugüne kadar. Bu son düzenleme olmayacak. Beklentim yaş ile ilgili sınırlama koyulması. 18 yaşın altındakilerin dönmesi durumunda diye ayrıca bir hüküm koyulabilir. Zaten kolaylaştırıcı etkenler var ama bu çok daha belirgin bir hale getirilebilir. Bu İmralı’ya, Kandil’e güven verici adımlar olarak yansır.”

HABERE YORUM KAT