1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sur'da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi
Sur'da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Sur'da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Diyarbakır Valiliği’nce, çatışmanın yaşandığı merkez Sur ilçesindeki 6 mahalle ve 1 caddede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

A+A-

Valilikten yapılan açıklamada, Sur ilçesinde PKK mensuplarınca sokakların beton bariyerler ve hendeklerle kapatılarak, kamusal faaliyetlerin, vatandaşların günlük yaşamının, çocukların eğitim hakkının, sağlık hizmetlerinin alınmasının ve verilmesinin, vatandaşların kendi evlerine ve özel alanlarına girmelerinin engellendiği belirtildi.

PKK tarafından başta kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlara yönelik saldırı, sabotaj, taciz, yol kesme, patlayıcı madde kullanma gibi eylemlerin devam ettiği ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bariyerlerin kaldırılması, hendeklerin kapatılması, bariyer ve hendekler içine tuzaklanmış patlayıcıların etkisiz hâle getirilmesine yönelik halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince ilçede Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde 13.00'ten itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.”.

Açıklamada, söz konusu yasağa vatandaşların uymasının can ve mal güvenlikleri açısından önem arz ettiğine vurgu yapıldı.

Diyarbakır Barosu tarafından Sur ilçesinde Yenikapı Sokak'ta Dört Ayaklı Minare önünde düzenlenen basın açıklamasının ardından ateş açılması sonucu çatışma çıkmış, olayda bir polis memuru ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmiş, aralarında AA muhabiri Aziz Aslan'ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT