1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Şura Meclisi'nden Olağanüstü Oturum Çağrısı
Şura Meclisinden Olağanüstü Oturum Çağrısı

Şura Meclisi'nden Olağanüstü Oturum Çağrısı

Ordunun yönetime el koymasının ardından feshedilen Mısır Şura Meclisinden, BM Güvenlik Konseyi'nde olağanüstü oturum yapılması çağrısı yapıldı.

A+A-

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından feshedilen Şura Meclisine bağlı Arap ve Dış İlişkiler  Milli Güvenlik Komisyonu'ndan, BM Güvenlik Konseyi'nde ülkenin egemenliğine yönelik saldırıları görüşmek üzere en kısa sürede olağanüstü bir oturum yapılması çağrısı yapıldı.

Komisyondan, Sina Yarımadası'nda dün 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırısının ardından darbe karşıtı gösterilere ev sahipliği yapan Rabiatu Adaviyye Meydanı'nda açıklama yapıldı. 

Mısır ordusunun savaş doktrinini değiştirmeye yönelik her türlü çabayı reddettiği belirtilen açıklamada, askeri darbe liderlerinin silahlarını halka çevirerek bunu yapmakta ısrar ettikleri ifade edildi. 

İsrail'in Mısır'ın stratejik düşmanı olarak nitelendirilen açıklamada "İsrail'in Mısır topraklarını işgali ile sonuçlanan 6 Gün Savaşı'nda yaşananların bir kez daha yaşanmasını kabul edemeyiz. Mısır halkının tercih ettiği meşru demokratik yönetimden uzak bir yol oluşturmak isteyen kanlı askeri darbe ise izlediği siyasetle İsrail'e işgal edebileceği bir alan sunuyor" denildi.

Komisyonun açıklamasında BM Güvenlik Konseyi'nden en kısa sürede Mısır'ın egemenliğine yönelik saldırıları görüşmek üzere olağanüstü bir toplantı yapılması talep edilerek, Mısır halkına da ülkelerini korumak için kanlı askeri darbenin karşısında durmaya devam etmesi çağrısı yapıldı.

Mısır'da 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koymasının ardından Adli Mahmud Mansur, yayınladığı iki maddelik kararname ile Şura Meclisini feshetmişti. (AA)

HABERE YORUM KAT