Sur Halkı PKK Baskısından Göç Ediyor

15.11.2015 23:43
Sur Halkı PKK Baskısından Göç Ediyor
1990 yıllarda devletin baskılarından dolayı ikamet ettikleri köylerden Diyarbakır'ın Sur ilçesine göç eden halk, ilçedeki PKK baskısından dolayı bölgeyi terk ediyor.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki halk, PKK baskısından dolayı göç ediyor. 90'lı yıllarda yaşanan çatışmalı ortamdan en fazla nasibini alan Kürt halkı son zamanlarda hendeklerin kazılarak barikatların kurulduğu Amed'in Sur ilçesinde acı günler yaşıyor.

Yüzyıllardır zulüm altında yaşayan ve bir damla huzura muhtaç olan mazlum Kürt halkı, devletin tekçi baskısının bir benzerini PKK'den görüyor. 1990'lı yıllarda devletin baskılarından dolayı ikamet ettikleri köylerinden Diyarbakır'ın Sur ilçesine göç eden halk, şimdi ise ilçedeki PKK baskısından dolayı bölgeyi terk ediyor.

Fatih Paşa, Hasırlı, Savaş, Cemal Yılmaz ve Dabanoğlu mahallelerinde, PKK'lilerin hendek kazarak barikatlar kurması nedeniyle meydana gelen çatışmalar, açık hava müzesi olarak bilinen ilçeyi yaşanılmaz hale getirdi.

PKK'lilerin uzun namlulu silahlarla ve yüzlerini kapatarak sokaklarda cirit attığı ilçede, örgüte destek vermeyenler ölümle tehdit ediliyor.

Her an bir patlama ve çatışma korkusu ile yaşadıklarını belirten Sur halkı, tek çarelerinin göç etmek olduğunu ve PKK'nin göç etmelerine de izin vermediğini dile getirdi.

Dar sokaklardan kendi imkanları ile getirdikleri ev eşyalarını çarşı merkezine yığdıktan sonra kamyonetlere taşıyan halkın çaresizliği yüzlerinden okunuyor.

90'lı yıllarda köyde devlet tarafından ‘terörist' ilan edildiklerini ve baskıya uğradıklarını ifade eden halk, şimdi ise PKK tarafından ‘işbirlikçi hain ilan' edildiklerini belirterek, ne yapacaklarını bilemez duruma geldiklerini söyledi. (M.Hüseyin Temel / Mustafa Kaynak – İLKHA)

sur_pkk1.jpg

sur_pkk2.jpg

sur_pkk3.jpg

sur_pkk4.jpg

sur_pkk5.jpg

sur_pkk6.jpg

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim