1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şüpheli Asker Ölümleri Araştırılmayacak!
Şüpheli Asker Ölümleri Araştırılmayacak!

Şüpheli Asker Ölümleri Araştırılmayacak!

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin şüpheli asker ölümlerinin araştırılması için verdiği Meclis Araştırma önergesi üzerine tartışma yaşandı.

18 Şubat 2011 Cuma 11:41A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin şüpheli asker ölümlerinin araştırılması için verdiği Meclis Araştırma önergesi üzerine tartışma yaşandı. MHP'li Atılgan, "TSK'da kendisine teslim edilmiş olan vatan evlatlarının tırnağının kanaması komutanların uykusunu kaçırır" dedi, suçlamaların TSK'yı yıpratma amacı taşıdığını savundu. BDP'li Yıldız ise "Orası kutsal, dokunulmaz bir alan değil. Herkes yargıya hesap verecek, TSK da bunu öğrenecek" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin 'kuşkulu asker ölümleri'nin araştırılması için verdiği araştırma önergesinin görüşülmesine ilişkin grup önerisi reddedildi.

'HALKIN ASKERDE DEĞERİ YOK'

Grup önerisi üzerinde söz alan BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, 2007 yılından bu yana kuşkulu asker ölümlerinin arttığını, ölümlere 'kaza, intihar, eğitim zayiatı' denildiğini kaydetti. Halis, bu ölümlerin intihar olmadığını daha önce de söylediklerini belirtti.

Şırnak'taki atış talimi görüntülerini hatırlatan BDP'li Halis, "İnsanın kanını donduran görüntüler. Bu halkın çocuklarının askerde değeri yok" dedi.

'KAPALI KUTU, SORGULANMIYOR'

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da Şırnak'taki atış talimine ilişkin "Askerlik sistemine baktığımızda orada vatandaş yoktur, padişahların emir kulundan da beter bir uygulama var. Dövülürsün, sövülürsün" dedi. Ordunun 'kapalı bir kutu' olduğunu ve devletin sorgulanamayan bir alanı olduğunu ifade eden Yıldız, "Ne harcamalarını ne cinayetlerini ne darbelerini sorgulayabiliyoruz. Devlet içinde devlet yapılanması. Çağdışı bir yapılanma. Sorgusuz sualsiz bir yapı" diye konuştu.

Yıldız, vicdani reddin bir hak olarak tanınmamasını da eleştirdi, vicdani reddi kabul eden ülkelerde zorunlu askerliğe alternatif olarak kamu kurumlarında çalışma hakkının verildiğini söyledi. Bengi Yıldız, Türkiye'de ise askerliğin zorunlu, vicdani reddin suç olduğunu kaydetti.

'PEYGAMBER OCAĞI DEYİP...'

Kuşkulu asker ölümleriyle ilgili binlerce haber olduğunu, 'intihar etti diye alnından üç kurşun yiyen' kişiler olduğunu ifade eden Yıldız, "Kutsal ordu, peygamber ocağı deyip zırhı koyuyoruz önüne. En kutsal değerimiz insan bir kenara itiliyor" dedi. Yıldız, "Bu toplumun vicdanında kanayan bir yara. Gözünüzü kulağınızı kapatsanız da toplum buna parlamentonun el koyması gerektiğine inanıyor" diyerek, şüpheli asker ölümlerinin araştırılmasını istedi.

BDP'nin grup önerisi aleyhinde söz alan MHP Adana Milletvekili Kürşat Atılgan, TSK'nın yıpratılmaya çalışıldığını savunarak, Milli Savunma Bakanlığı'nın TSK ile ilgili iddialara yanıt vermesi gerektiğini söyledi.

MHP: ATIŞ TALİMİ GÜVENİN ARACI

Atılgan, intihar olaylarının "normal" olduğunu ima ederek, "Tüm dünyada var" dedi. Atılgan, Şırnak'taki atış taliminin ise bir güvenin aracı olduğunu savundu: "Oradaki silah arkadaşlığının, özel kuvvetlerde birbirine güvenin, komutana güvenin bir aracı gibi bir eğitim usulüdür o."

MHP'li Atılgan, askerlerin eline el bombası tutuşturan, kendi döşediği mayınların üzerine gönderen komutanları unutarak, "Emin olun ki TSK'da kendisine teslim edilmiş olan vatan evlatlarının tırnağının kanaması komutanların uykusunu kaçırır. Bu şekildeki vicdansızca saldırılar, orduya ayıp oluyor" diye konuştu.

MHP'li Atılgan'ın ardından yeniden söz alan BDP Grup Başkanvekili Yıldız, 1 milyon kişiyi barındıran bir teşkilatın suç işlemediğini söylemenin abesle iştigal olduğunu belirtti, "Bir tane bile olsa meclis onu araştıracak bundan hiç kimse rahatsız olmayacak. Orası kutsal, dokunulmaz bir alan değil, sizin için olabilir bizim için değil herkes yargıya hesap verecek. TSK da bunu öğrenecek" dedi.

HABERE YORUM KAT