1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Sünni Grup İranlı Muhafızları Serbest Bıraktı
Sünni Grup İranlı Muhafızları Serbest Bıraktı

Sünni Grup İranlı Muhafızları Serbest Bıraktı

Sünni grup Ceyş el Adl'in kaçırdığı İranlı sınır muhafızlarının serbest bırakıldığı bildirildi.

A+A-

İran'ın yarı resmi Fars haber ajansı, Ceyş el Adl'in kaçırılan muhafızları İran'ın güneydoğusundaki sınır bölgesinde Salı günü erken saatlerde bıraktığını bildirdi. Ajansa konuşan bir güvenlik kaynağı, "Muhafızlar bir kaç saat önce Pakistan'da İranlı yetkililere teslim edildi" dedi. Cuma günü Ceyş el Adl'in de İranlı sınır muhafızlarının serbest bırakıldığı haberini kendi sitesinden duyurduğu belirtildi.

İran Parlamentosu'nun ulusal güvenlik ve dış politika komisyonu üyesi İsmail Kovsari de yerel Tasnim haber ajansına 4 sınır muhafızının serbest bırakıldığını doğruladı. Kovsari muhafızların İranlı yetkililere Pakistan'da teslim edildiğini söyledi. Grup Şubat ayında 5 muhafızı kaçırmış ancak birini öldürdüğünü duyurmuştu. Öldürülen muhafızın cesedinin de İranlı yetkililere teslim edildiği haberleri geldi. 

Grup Ekim ayında, İran'ın Sistan ve Belucistan vilayetinde, 14 sınır muhafızının öldürüldüğü saldırıyı da üstlenmişti. Ağırlıklı olarak Sünnilerin yaşadığı Sistan ve Belucistan vilayeti Sünni direnişçiler ve İranlı güvenlik güçleri arasında kanlı çatışmalara sahne oluyor.

İncanews

bkxyqobicaawull.jpg

HABERE YORUM KAT